Co zrobić, żeby założyć ogród, ale nie przepłacać? Jak obniżyć koszty utrzymania ogrodu w przyszłości? Od twoich początkowych decyzji wiele zależy. Jak zatem dobrze się przygotować do założenia ogrodu?
Koszty wykonania i utrzymania ogrodu zależą w dużej mierze od jego usytuowania i warunków. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem projektowania, budowy domu czy nawet na etapie poszukiwania idealnej działki weź pod uwagę rodzaj gleby. Unikaj zwłaszcza działek silnie zanieczyszczonych lub z gruntem nasypowym niewiadomego pochodzenia, ze stojącą wodą i pozbawionych roślinności.
Oprócz tego przeanalizuj ukształtowanie terenu oraz wartość drzew rosnących na działce. Im większy obszar terenu uda ci się zachować bez znaczących przekształceń, tym łatwiej będzie w sposób ekonomicznie racjonalny podejść do stworzenia łatwego w utrzymaniu, ogrodu o wyjątkowym lokalnym charakterze. Słowem, unikniesz zbędnych kosztów i uzyskasz w efekcie zrównoważony ogród.
Bez gleby nie ma życia. To złożona struktura, którą tworzą drobiny skał, wody, powietrza oraz materii organicznej i mikroorganizmów. Gleba poprzerastana jest korzeniami roślin, które rozciągają się często szerzej niż ich nadziemne części.
Zagrożenia mechaniczne związane z budową
Budowa domu często pociąga za sobą całkowitą dewastację tego środowiska. Struktura gleby ulega zniszczeniu. Najłatwiej zaobserwujesz to podczas prac na glebach gliniastych. Pod wpływem prac na ziemi tworzy się szczelna, nieprzepuszczająca wody warstwa, zamieniając teren działki w jezioro. Na innych glebach pozbawionych roślin, na przykład na skarpach, rozpoczyna się erozja.
Zagrożenia związane ze skażeniem
Największym zagrożeniem dla przyszłego ogrodu jest skażenie gleby chemikaliami z materiałów budowlanych, takich jak farby, rozpuszczalniki, kleje. Niebezpieczny jest również cement, który w połączeniu z wodą tworzy warstwę blokującą wzrost korzeniom roślin. Tak samo będą działały zalegające w glebie resztki tynku, pozostałości po rozbiórkach, gruz.
Podczas tworzenia planów pamiętaj o drzewach
Jak już wiesz, wszystkie prace na terenie przyszłego ogrodu należy planować tak, aby w maksymalnym stopniu chronić glebę przed zniszczeniem. W przeciwnym razie może czekać cię kosztowna wymiana gruntu, która mocno uszczupli twój budżet na założenie ogrodu.
Pomyśl, zanim wytniesz
Zadbaj o inne elementy terenu i krajobrazu: drzewa. Jeśli na twojej działce rosną drzewa, poznaj i doceń ich wartość. Pamiętaj, że wycinka drzew o obwodzie pnia przy ziemi przekraczającym 50 cm wymaga zgłoszenia lub zezwolenia. Zastanów się jednak dwa razy, zanim zdecydujesz się je usunąć. Za czterometrowe drzewo ze szkółki zapłacisz od tysiąca do kilku tysięcy złotych. A gwarancji, że się przyjmie, nie masz.
Drzewa rosnące już na działce są już dobrze ukorzenione, przystosowały się do warunków gruntowo-wodnych. Nowe drzewa czeka natomiast szok po przesadzeniu i kilkuletni okres adaptacji do nowych warunków, podczas którego są bardziej narażone na infekcje i choroby.
Drzewa a wysokość terenu
Chcesz ocalić jak najwięcej drzew? Zadzwoń do....geodety. Dokładnie zmierzy drzewa. Dzięki temu architekt tak wpisze budynek w działkę, by zachować najcenniejsze z nich. Taka konsultacja pozwoli też uniknąć kolizji korzeni z przyłączami mediów czy szambem. Skonsultuj się z architektem krajobrazu, jeśli chcesz zmienić wysokość terenu o więcej niż 15 cm (w dół lub górę). Takie działania mogą poważnie zaszkodzić drzewom, ale czasami drzewa da się ochronić przed uschnięciem
W trakcie budowy chroń drzewa przed uszkodzeniami kory i stref korzeniowych. Jeśli chcesz mieć pewność, że robisz to prawidłowo, poproś o sporządzenie planu ochrony drzew architekta krajobrazu, dendrologa lub arborystę.
Zrób pomiary i zadbaj o wodę
Zmierz dokładnie wysokości terenu na swojej działce i na sąsiednich terenach - np. na ulicy i przylegających terenach. Pozwoli Ci to na dokładnie określenie rzędnej budynku (wysokość wskazana w określonym miejscu względem poziomu morza) względem ulicy, poziomu wody gruntowej, czy poziomu przyległych rowów melioracyjnych. Stawiając budynek wyżej, unikniesz zalania.
Boisz się, że masz za dużo wody na działce? Nie pozbywaj się jej w bezmyślny sposób. Z roku na rok woda jest coraz cenniejsza. Niektóre gminy zakazują poboru wody do nawadniania w upały. Jednocześnie rośnie ryzyko wystąpienia nagłych intensywnych opadów deszczu i podtopień. Wszystkie te problemy rozwiążesz zakładając "ogrody deszczowe". Żeby oszczędzać wodę do podlewania, na rynnach zainstaluj zbiorniki na deszczówkę. Zgromadzoną wodę można odprowadzać bezpośrednio na rabaty lub poprzez żwirowe rynsztoki na obszary obsadzone roślinami.
Zaplanuj instalacje
Bez prądu, wody, kanalizacji, internetu nie da się żyć komfortowo. Ale zakładanie infrastruktury technicznej oznacza rozkopywanie trawnika, uszkadzanie roślin, które zdążyłeś posadzić na miejscu kanalizacji technicznej. Dewastacji ogrodu możesz uniknąć, planując drogę instalacji jeszcze przed nasadzeniami.
Na potrzeby ogrodu warto też zabezpieczyć dostęp prądu. Wyjście instalacji elektrycznej przyda się do podłączenia kosiarki, do oświetlenia ogrodowego, czy do bramy automatycznej.
Zabezpiecz sprzęty, które przydadzą się do pielęgnacji i zakładania ogrodu
Wyznacz miejsce do przechowywania narzędzi i sprzętów ogrodniczych. Nie każdy właściciel garażu ma ochotę trzymać w nim ubrudzone ziemią i trawą narzędzia i maszyny ogrodnicze. Rozwiązań jest wiele. Możesz postawić wiatę, szczelnie zamykaną altanę lub piwniczkę. Planując taki budynek rozważ, czy nie warto w nim umieścić zlewu z bieżącą wodą i doprowadzić prąd.