Oczka wodne, kaskada, czy fontanna?
Woda w ogrodzie, zwłaszcza jeżeli jest jej sporo, przybiera chętnie postać oczek wodnych, sadzawek czy małych stawów. Słusznie! Każda forma wody jest mile widziana.
Nie trzeba nadto przypominać, że woda jest życiem- dlatego jeżeli macie chociaż skrawek wolnego miejsca w ogródku, spróbujcie zrobić z niego wodną oazę dla roślin, ptaków i samych siebie!
- Gdzie zaplanować oczko wodne?
- Oczko wodne- praktyka i wymiary
- Kaskada- nie taki luksus, na jaki wygląda!
- Fontanna, czyli ozdoba na lata!
- Rośliny wodne- co to oznacza w praktyce?
Gdzie zaplanować oczko wodne?
Sprawdź, czy planujesz swoją wodną przygodę w dogodnym miejscu:
- miejsce nasłonecznione-przez przynajmniej 5 godzin tafla wody powinna być nasłoneczniona naturalnym światłem;
- miejsce zacienione -po promieniach warto odpocząć;
- rośliny wodne-maskujące czarną folię, którą wyłożony jest spód oczka, ale przede wszystkim ozdabiające brzegi naszego wodnego imperium, tak, aby świetnie komponowały się z kolorem niebieskim;
- zwierzęta w wodzie- oczywistość, o ile nie formalność: tam gdziewodf tam i wszelkie formy życia
- na terenie płaskim
- na terenie, gdzie jest dużo kamieni
Oczko wodne- praktyka i wymiary
Kiedy i gdzie budować oczko wodne?
Oczko wodne najlepiej budować jeszcze przed budową samego domu- w ten sposób unikniesz niepotrzebnych "spotkań" z budynkiem, a najlepiej jeszcze podczas etapu planowania samego ogrodu. Wówczas nie trzeba będzie niepotrzebnie ingerować w uprzednio posadzone rośliny, krzewy czy drzewa, które mogą kolidować ze zbiornikiem.
Najlepsze miejsce na budowę oczka wodnego to niedaleko domu, ze względu na łączność pompki z prądem. Przez około 4 do 8 godzin w ciągu dnia staw musi być oświetlony światłem dziennym, a przynajmniej 2/3 powierzchni stawu powinno "pobierać" promienie słoneczne.
Jeżeli oczko nie jest nasłonecznione, nie będziesz mógł posadzić roślin.
Wymiary oczka wodnego
Optymalne wymiary oczka wodnego, czyli takie, które pozwolą cieszyć się obecnością wodą oraz będą siedliskiem roślin i zwierząt, to 10m kwadratowych z głębokością ok. 1 metra.
Popularne wymiary
Nie każdy może pozwolić sobie na duże oczko wodne, dlatego można także wybudować takie o powierzchni nawet do 6 m kwadratowych o głębokości do 40 cm, wówczas bez wydzielonej strefy dla roślin.
Kształt i półki na kwiaty
Zazwyczaj przy tworzeniu stawu lub oczka wodnego korzystamy z prostych rozwiązań geometrycznych, bez zbędnych zawijasów. Popularnymi kształtami są zatem owale, kwadraty, trójkąty lub koła. Jeżeli chcemy zapewnić roślinom odpowiednie warunki rozwoju, powinniśmy zapewnić im specjalne półki na szerokość 30- 40 cm.
Brzegi oczka wodnego
Brzegi oczka wodnego to często stołówka dla pożytecznych zwierzątw Twoim ogrodzie- nie tylko dla płazów czy gadów, ale także ptaków i ssaków! Aby móc udostępnić im wodę najwygodniej jak się da, zadbaj o odpowiednią dawkę roślinności przy brzegach- nie za gęsto! Jeżeli planujesz nieregularne oczko wodne, pamiętaj o dużych zatoczkach.
Folia do uszczelniania oczka wodnego- co powinieneś wiedzieć
Oczko wodne, budowane od podstaw na własnych działkach ogrodowych przy domu, powinny podlegać ochronie wewnętrznej. Uszczelnianie folią jest metodą od lat praktykowaną i zalecaną dla budowania bezpiecznego ekosystemu w Twoim domu- zarówno dla Ciebie, jak i roślin i zwierząt.
Możemy wyróżnić następujące folie, które stosujemy w domowych oczkach wodnych:
- folia z PVC
- folia EPDM
- beton
- tworzywo sztuczne
Folia z PVC
Najpopularniejszy i zarazem najtańszy uszczelniacz na naszej liście. Folia z PVC to świetne narzędzie pracy dla oczek wodnych, które powierzchniowo przekroczyły magiczną granicy 10 m kwadratowych.
Materiał ten obsypuje się na rogach żwirem lub piaskiem, dzięki czemu można mówić o jej długotrwałym żywocie, dochodzących nawet do 20 lat!
Folię tą nie da się zastąpić inną, na przykład przezroczystą sklepową i nawet nie próbujcie tego robić!
Folia EPDM
Folia EPDM zdominowała głębokości- i to dosłownie! Przez niezwykle trwały materiał polecana jest do oczek wodnych, których głębokość jest spora, nawet wykraczająca poza 1, 5 metra!
Folia ta świetnie nadaje się nit tylko na oczka wodna- dzięki mięsistej tkance i włóknistym środku (co widać świetnie na zdjęciu obok), jest wszechstronnie stosowany do ogrodowych powinności- zaczynając od dachu, a kończąc na niższych parterach.
Co jest niezwykłego w folii EPDM? Jest on:
- odporny na działanie wody, ozonu, temperaturę i wiatr
- wytrzymały; potrafi nabrać stabilności i elastyczności nawet przy +110 i -40 stopni Celsjusza.
Beton
Jest to przydatny materiał w trzech kwestiach:
- gdy chcesz "przytrzymać" nieckę
- uszczelnienie uprzednio wyżłobionego wgłębienia
- zabudowa oczka z każdej ze stron i wykonania płaskich brzegów
Pamiętaj, że beton jest budulcem trwałym- jeżeli decydujesz się na wzmocnienie swojej niecki wylaniem szarej masy, ciężko będzie go usunąć.
Tworzywo sztuczne
Najprostsze z dotychczasowych rozwiązań- niecka, czyli gotowy stelaż wypełniany w następnej kolejności wodą można kupić na zamówienie lub w sklepach ogrodniczych. Polecane rozmiary to:
- liczące objętość ok. 750 l.
- Wymiary (długość/szerokość/wysokość): 2100 x 1400 x 600
Kaskada- nie taki luksus, na jaki wygląda!
Wiemy, co możecie sobie pomyśleć- zachodnie rezydenckie z przepastnymi ogrodami, nowobogackie standardy nie mieszczące się w granicach naszych wyobraźni, złoto i diamenty, bogactwo. Ale nie taka kaskad straszna, jak ją w bajecznych serialach i filmach malują! To właśnie ona sprawia, że ogród jest bardziej:
- dynamiczny,
- dotlenia oczko wodne
- atrakcyjny dla roślinności i zwierząt wodnych, mieszkających w oczku wodnym
- nie jest trudna ani kosztowna w utrzymaniu
- orzeźwia otoczenie
Jest kilka elementów składających się na dobrą i ciekawą kaskadę:
- kamienie i głazy znalezione we własnym ogrodu lub okolicy, mogą być sporych rozmiarów;
- pompka- praktycznie jedyny element, za który będziesz musiał zapłacić
- ustawienie odpowiedniego katu nachylenia kamieni- tak, aby woda mogła ładnie po nich spływać;
- zaprawa murarska- właściwie odrobina jej, by móc scalić wszystko to, co wyżej wymienione
- własna inwencja twórcza.
Fontanna, czyli ozdoba na lata
Fontanna jest ozdobą ogrodu- co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Czasami może przytłaczać, zwłaszcza, jeżeli jest le wkomponowaną w środowisko ją otaczające. Nadmierność zdobień czy zbyt duża wysokość samego przedmiotu mogą dać do zrozumienie, że to ona króluje w ogrodzie, choć przecież jest tylko jednym z elementów wyposażenia podwórka. Nie każdy ogród może być przecież rzymskim placem z Fontanną di Trevi na środku! Z czego zatem powinna składać się fontanna ogrodowa?
- relaksuje i uspokaja- dźwięki dochodzące z niej mogą mieć niezwykłe, kojące właściwości dla naszych uszu, ale również dla ptaków;
- orzeźwia otoczenie;
- poprawia mikroklimat i sprzyja "ogrodowemu nawilżeniu"- spadające kropelki na kamienną czy marmurową posadzkę potraktujmy jako domowe spa; wodna mgiełka dotyka wszystkiego, co jest w jej obrębie- rośliny, trawę i nas samych;
- nie zapominajmy także o jednej z jej najważniejszych funkcji- fontanna jest wdzięcznym ośrodkiem kąpielowym dla ptaków! Jeżeli zdecydujesz się nawet na małą fontannę, licz się się z przepięknym śpiewem ptaków, budzącym się każdego ranka!
- fontanna z lampami solarnymi pozwoli Ci na to wszystko, tyle, że w formie ekologicznej- fontanny te stały się ostatnimi czasy popularne;dzięki ciekawej formule. Jest ona bowiem napędzana panelami słonecznych, a sama żywotność fontanny jest zależna od trwałości paneli. Jeżeli mieszkasz w słonecznym miejscu, warto się nad nią zastanowić. Działanie panelu może wynosić nawet do 6000 godzin!
Rośliny wodne- co to oznacza w praktyce?
Oczyszczające, ozdabiające, upiększające, dając schronienie ..... przymiotniki, rzeczowniki można wymieniać bez końca, ale można też po prostu podać nazwy poszczególnych roślin, które w wodzie i przy niej czują się jak ryby! Oto one:
Wiązówka błotna
(Filipendula ulmaria)
Niezapominajka błotna
(Myosotis palustris)
Knieć błotna- kaczeniec
(Caltha palustris)
Kosaciec żółty
(Iris pseudoacorus)
Krwawnica pospolita
(Lythium salicara)
Tojeść rozesłana
(Lysimachia nummularia)
Firletka poszarpana
(Lychnis flos- cuculi)
Łączeń baldaszkowy
(Butomus umbelatus)
Paproć wodna
(Salvinia natans)
Bobrek trójlistkowy
(Menyanthes trifoliata)
Rutewka orlikolistna
(Thalictrum acquilegifolium)
Sadziec konopiasty
(Eupatorium cannabinum)