Rośliny miododajne
Poznaj rośliny miododajne, zamieszkujące pobliskie łąki, pola i drogi: są miodem nie tylko na nasze oczy, ale przede wszystkim pożywieniem dla pszczół i motyli! Mnogość ich kolorów zapewnia nieustającą fascynację, a dodatkowe funkcje sprawiają, że będziesz chciał je mieć we własnym ogródku. Sprawdź, jak i czym przyciągają do siebie ludzi i owady!
Marchew zwyczajna
(Dancus carota L.)
Posiada smaczne i zdrowe korzenie, które można przygotowywać na kilka różnych sposobów; marchew jest kwiatem letnim- kwitnie od końca czerwca do końca sierpnia lub gdy pora roku robi się chłodniejsza, nawet do połowy września. Swoimi ciekawymi baldachami zdobi łąki, nieużytki, polany, zarośla i przydroża- bądź zawsze czujny przejeżdżając koło niej na swoim rowerze.
Nie zapomnij o marchwi w słoneczny dzień, niekoniecznie na jednośladzie, ale na spacerze, gdy temperatura przekracza 23 stopnie, warto zebrać kwiatostany i zrobić z nich hydrolat, by stosować go jako bazę do toniku dla skóry zmęczonej i dojrzałej.
Pszczelnik wąskolistny
(Dracocephalum ruyschiana L.)
Niech nie mylą Cię wąskie liście tej niezwykłej rośliny- ma bowiem bardzo szerokie horyzonty, jeżeli chodzi o zakres działań.
Oczywiste jest to, że kwiat jest piękny i godny podziwu, natomiast oprócz bycia ozdobą ogródka, potrafi także zapewnić pszczołom miejsce pracy ( jest rośliną miododajną).
Oprócz tego, że sama chętnie wybiera sobie miejsce na porost, to sami też możemy jej pomóc w poszukiwaniu odpowiedniego terenu. Z racji na fakt, iż jest to roślina miododajna, pszczelnik można posadzić przy pasiekach. W ten sposób stworzymy swoistego rodzaju lunapark dla naszych latających przyjaciół.
Poziewnik
(Galeopsis sp.)
O poziewniku można powiedzieć kilka ciekawostek, dlatego na pewno nie będziesz ziewać w trakcie ich czytania!
Po pierwsze i co najważniejsze: jest to roślina miododajna. W praktyce oznacza to, że mając poziewnik w ogródku, będziesz również słyszeć bzyczenie owadów. Po drugie- tym razem coś dla nas, ludzi- stosowany do leczenie chorób płucnych i miażdżycy. Uważaj, by w ich pobliżu nie znalazł się żaden koń- niestety przez zawartość alkaloidów, mogą stanowić one zagrożenie dla tych zwierząt!
Ślaz
(Malva sp.)
W naszych głowach figuruje jako nieodłączny element wakacji u babci, ale malwa oprócz bajkowego wyglądu może zaproponować fantastyczne rozwiązania zarówno dla ludzi, jak i owadów!
Przyciągają skutecznie motyle i pożyteczne owady zapylające, bowiem zawierają w sobie słodki nektar.
Jak może być wykorzystany przez człowieka? Malta jest znaną rośliną "zielarską"- ususzoną można dodawać do herbaty, czy pić w formie naparu. Liście ślazu to kopania takich składników jak witaminy, sole mineralne czy kwasy organiczne. Pij je wiec na zdrowie!
Miodunka ćma
(Pulmonaria obscura dumort)
Nazwa może nam się kojarzyć z miodowym dobrodziejstwem, ale działanie tej rośliny faktycznie można porównać do kojącego plastra.
Miodunka ze względu na swoje wszechstronne zastosowanie w różnego rodzaju chorobach dróg oddechowych nazywana bywa też „płucnikiem”. W postaci naparu może być stosowana w dolegliwościach bólowych gardła i krtani dzięki temu, że ma właściwości powlekające i łagodzące. Za to działanie odpowiedzialne są obecne w miodunce witaminy i mikroelementy.
Miodunka, głównie w postaci odwarów, może być także stosowana w chorobach przewodu pokarmowego, np. w leczeniu choroby wrzodowej, oraz w chorobach jamy ustnej, objawiających się występowaniem aft, ran i zmian zapalnych.
Lepnica rozdęta
(Silene vulgaris)
Rosnąca w zaroślach, murawach i na odłogach w całym kraju, była dosyć często jadana- można powiedzieć, że "rozdęta" na całą okolicę!
W okolicach rzeki Bug, traktowano lepnicę jako dodatek obiadowy. Gotowano polewkę z innymi roślinami, czasem z dodatkiem kaszy jęczmiennej, co stanowiło swoistego rodzaju odpowiedz a sałatę.
Uwielbiane także nie tylko jako dodatek do naszych obiadów, ale równie chętnie zapylane przez motyle nocne czy błonkówki. Zastanawiasz się, dlaczego pod osłoną ciemności? Kwiaty tego niezwykłego okazu zaczynają się otwierać na owady dopiero w nocy! Zasobne w nektar przyciągają skrzydlate maleństwa, które czują się bezpiecznie wieczorem.
Dla ludzi jest dostępna cały dzień. Dzięki temu, że można ją znaleźć w całej Polsce, może okazać się cennym "akcesorium" kuchennym. Warto mieć jej liście przy sobie!