Kto mieszka w ogrodzie?
Jeż
Tego pana nie trzeba nikomu przedstawiać! Przemykający wieczorem ssak to częsty widok zwłaszcza w ogródkach tych, którzy mieszkają nieopodal lasów i łąk. Skoro już tu jest, to chętnie pomoże Ci w walce z niechcianymi chrząszczami, ślimakami, oraz innymi owadami.
Nie trzeba rozstawiać mu szwedzkiego stołu, bowiem sam wyszuka sobie odpowiednie pożywienie. Na ogół raczy się bezkręgowcami, dżdżownica, ślimakami, czy jaszczurkami. Na dobrą sprawę, jeże są wszystkożerne.
Taki gość to skarb dla całego hotelu!
Ropucha szara
Kolejny pożyteczny pożeracz to ropucha szara, która żywi się przede wszystkim ślimakiem bezskorupowym i sama organizuje sobie pożywienie, a my przy okazji jej wizyty możemy się dwgeidzieć, ile w naszych ogródkach jest szkodliwych owadów.
Żaba
O żabie mówi się, że jest doskonałym środkiem owadobójczym i faktycznie, nie ma koszty przesady. Będzie wytwarzał idealną harmonię w Twoim ogrodzie.
Jaszczurki zwinki i żyworodne
Są mało wymagającymi gośćmi, jeżeli chodzi o standard wyposażenia, do spania wystarczy im kamień, cegła, lub jakikolwiek stopień z Twoich schodków, które uznają za wygodne łóżko.
Prawdziwym tematem jest kwestia jedzenia, w tym przypadku jaszczurka jest w stanie zjeść całkiem spory wachlarz pyszności. Jej pożywienie stanowią owady, dżdżownice, ślimaki nagie, pająki, stonogi i inne bezkręgowce. Całkiem sporo, jak na jeden śliski organizm!
Nietoperz
Tak jak w powyższych przypadkach, nietoperz jest niezwykle pożytecznym gościem w naszym ogródku i bezzasadne jest wyrzucanie go poza obszar naszej zieleni. Zwłaszcza jeżeli odżywia się owadami, które możemy uznać za pasożytnicze. Tym samym regulują ich liczbę, zapobiegając ich masowemu występowaniu.
Dżdżownice
Sama jest chętnie trawiona przez uprzednio przedstawione zwierzęta i dobrze wiemy, dlaczego!
Użyźnia glebę, co korzystnie wpływa także na rośliny, swoim ryciem w ziemi ułatwia byt mikroorganizmom, które oddychają w glebie, a w dodatku tworzy naturalny nawóz!