Mała retencja

Mała retencja

czyli zabawa w łapanie deszczu

Brzmi poważnie, ale praktyka zupełnie mija się w tym przypadku z teorią. Jak wytłumaczyć retencję w najprostszych słowach? Wyobraź sobie beztroskie czasy dzieciństwa, gdy łapanie kropel deszczu stanowiło największą frajdę podczas burzowych dni.

Dzisiaj jesteśmy bardziej świadomi swoich czynów i postępowania i wiesz, że takie zbieranie wody do pełna ma sens dla Ciebie, dla Twojego środowiska i dla Twojego ogrodu.

  1. Co nam daje mała retencja?
  2. Praktyka i retencja: czym jest i co wybrać?
  3. Zbiornik retencyjny podziemny 
  4. Retencja i dofinansowania

Co nam daje mała retencja?

Oszczędność
czasu i pieniędzy
Zapobiega
suszy w Twoim ogrodzie i okolicy
Przyczynia się
do rozwoju środowiska 
Nie wymaga
specjalistycznego sprzętu

Wodna misja w Twoim domu

  • gromadzenie małych zbiorowisk wodnych w przydomowych zbiornikach; do wyboru mamy dwie drogi: system podziemny lub naziemny;
  • systemy te tak naprawdę sprowadzają się do dwóch prostych przyrządów, które należy zamontować we własnym ogródku: pojemny zbiornik, w którym magazynowana będzie woda deszczowa, oraz rurki, skutecznie odprowadzającą wodę do pojemnika;
  • swoją misję zacznij od instalacji poszczególnych elementów systemu, pomocne przy tym mogą się okazać oficjalne strony gov.pl, które zajmują się promowaniem retencji; pamiętaj, że zakładając taki zbiornik u siebie w domu możesz otrzymać wsparcie finansowe; ewentualne możliwości przedstawiamy niżej;
  • sam montaż nie powinien zająć Ci wiele czasu!

Praktyka i retencja: czym jest i co wybrać ?

Zbiornik do retencji wody jest szczelnym i dużym pojemnikiem z tworzywa sztucznego, który jest nieprzepuszczalny. Jak wyżej- może prezentować się w wersji naziemnej lub podziemnej.

Rozmiar w tym przypadku ma znaczenie- aby dobrać odpowiednią wielkość zbiornika na deszczówkę, należy uwzględnić następujące rzeczy:

  • powierzchnię dachu- spadek i szybkość spływu;
  • wielkość rocznych opadów w okolicy;
  • szacowane zapotrzebowanie na wodę i planowanie jej ewentualnego wykorzystania; zmierzenie powierzchni ogrodu i terenów zielonych;
  • wielkość ogródka i terenów zielonych w nim.

Ile litrów może zmieścić zbiornik?

Najpopularniejsze zbiorniki retencyjne osiągają objętość 100- 300 l, a czasem nawet i większą. Duże jest piękne, jednak w tym przypadku zbiornik o takich gabarytach i ze sztucznego tworzywa ( najczęściej poliatynel) raczej nie będzie ozdobą ogrodu.

Z pewnością większy wybór dużych pojemników znajdziesz w dziale naziemnym- tutaj króluj pojemniki ze wzorem imitującym cegłę i drewno. Jak jet w przypadku systemu podziemnego? Czy faktycznie dizajn nie gra roli? Sprawdźmy niżej!

Zbiornik retencyjny podziemny

O czym należy pamięć od samego początku to fakt, iż pojemnik ten na pewno będzie duży i twardy- zrobiony ze szczelnego i trwałego materiału. Zbiornik znajduje się pod ziemią, zatem musi spełniać fundamentalną rolę w procesie zbierania deszczówki z dachu i ziemi.

Jak wyglądają takie zbiorniki? Na ogół mają formę wielkiego walca, spłaszczonej kuli lub prostopadłościanu- jak widać, wiele figur geometrycznych brało udział w procesie projektowania takiego pojemnika.Ponadto posiadają nadbudowę stanowiącą komin, do którego dostanego się woda.

Zawsze warto sprawdzić, czy zbiornik spełnia wymogi programu "Moja Woda"- chociażby z odpowiednią nadbudówką. O samym programie piszemy poniżej.

Główne elementy wyposażenia pojemnika powinny stanowić:

  • filtr
  • pompka
  • podzespoły, umożliwiające rozporządzenie wody na powierzchni.

Wraz z trwałym zbiornikiem, wykonuje się:

  • studnię chłonną
  • drenaż
  • skrzynki rozsączające
  • nadbudówka ( np.: COLUMBUS, rekomendowana przez program "Moja Woda")

Retencja i dofinansowanie

Program "Moja woda"/ ogólnopolskie/ dofinansowanie 5000 zł 
 
https://nfosigw.gov.pl/moja-woda/
Program " Złap deszcz"/ Dolnośląskie/ dotacja od 500 zł do 10.000 zł
 
https://www.wroclaw.pl/srodowisko/program-dotacyjny-zlap-deszcz-2021-wnioski-zasady