Ziemia w ogrodzie, czyli czarne i beżowe złoto
Gleba w ogrodzie niejeden ma kolor

Beż, piaskowy, kamień, jasnoszary... Ziemia niejedno ma imię i kolor! Sprawdź, z czego składa się podłoże w Twoim ogrodzie, aby wiedzieć, jakie kwiaty, krzewy i drzewa móc posadzić w swoim zielonym królestwie!
Każdy ogród cechuje się inną glebą. Oprócz samego budulca może też różnić się wilgotnością, temperaturą i innymi cechami. Warto przed posadzeniem wybranych
Z czego składa się gleba?

Ziemia w ogrodzie kryje w sobie mnóstwo tajemnic, może dlatego, że składa się ze zwietrzałych skał i składników organicznych.
Pamiętajcie, że ziemia ogrodowa kupiona w supermarkecie wraz z szybkimi zakupami spożywczymi będzie stanowić suplement, ale nigdy nie zastąpi prawdziwego organicznego rarytasu.
Jak już wspominaliśmy, prawdziwa gleba to zwietrzała warstwa skorupy ziemskiej, przeplatana wodą, powietrzem i organizmami żywymi, które służą roślinom jako lokalizacja, zrodło wody i pożywienia oraz umożliwia istnienie wszystkich form życia, pośrednio lub bezpośrednio.
Dodatkowe plusy dla Ciebie? W tym przypadku zdrowsze życieto formalność. W końcu wszystko zaczyna się odtrwałych fundamentów.
Składniki gleby
Co je gleba?

Czy wiesz, że gleba również potrzebuje pożywienia? Wbrew pozorom, jest to żywa masa, która wymaga ciągłego nawożenia, czyli, krótko mówiąc, jedzenia! Czy chodzi jednak o same produkty granulowane? Niekoniecznie! Aby móc pielęgnować ogrodową glebę, możesz wykonywać takie czynności, jak:
- Gruntowanie jako ulepszanie gleby
- zastosowanie miejsca na chlewnię z materiałem ogrodniczym
- rozbudowanie obornika jako środek użyźniający glebę.
Gruntowanie to użyźniania ogrodowej czy podwórkowej ziemi za pomocą szpadla czy grabi, natomiast obornik czy chlewnia to specjalnie wydzielone przestrzenie z najrozmaitszymi materiałami, które działają na ziemię jak odżywka.

Obornik: dlaczego organiczny?
Najważniejszy argument? Stanowi bezpłatną masę organiczną! Oprócz tego jest po prostu niezwykle pożytecznym dla wszystkich mieszkańców ogrodów, roślin i ziemi naturalnym nawozem.
I podobnie jak kompost, jest cenną dla niej odżywką. Jako nawóz w stu procentach naturalny składa się z:
- przefermentowanego kału
- moczu zwierząt
- ściółki
- zawiera wszystkie składniki odżywcze potrzebne do rozwoju roślin oraz poprawia właściwości fizyczne gleby
Informacje ogólne
Zastanawiasz się nad sklepową ziemią uniwersalną? Pamiętaj, że funkcjonuje zaledwie jako dodatek do ziemi ogrodowej. Nie zastępuje jej, ani nie wspomaga zanadto. Kupna ziemia sprawdzi się w momencie braku ogrodu, gdy chcesz posadzić na balkonie ulubione surfinie czy pelargonie.
Pamiętaj, że każda roślina jest inna i tym samym wymaga innego podłoża. Niestety, kupiona ziemia uniwersalna może nie wystarczyć specyficznym okazom, dlatego czytaj zawsze uważnie każdą etykietkę, dołączoną do kwiatka. Tymczasem żywa ziemia .....
jest żyzna
pachnie
magazynuje wodę
zatrzymuje CO2