Jak poprawić jakość ziemi w ogrodzie — rośliny funkcjonalne

Jak poprawić jakość ziemi w ogrodzie

ziemia wstęp

Wygląd roślin zależy od gleby, w której rosną. Jakość ziemi możesz poprawić, sadząc odpowiednie rośliny i zmieniając sposób pielęgnacji ogrodu.

Jakość ziemi w ogrodzie zależy od rodzaju gleby i tego, jak o nią dbasz. Prace budowlane, restrykcyjne porządki na działce, nieprzemyślany plan zagospodarowania ogrodu czy monouprawy mocno osłabiają jej kondycje. Na szczęście są naturalne sposoby, które pomogą Ci zmienić  jałowe podłoże w warstwę żyznego humusu.


sucha


Zbyt sucha gleba

Powodów może być kilka:

- zbyt słoneczne stanowisko, które przyspiesza odparowywanie wody

- struktura gleby, przez którą szybko przesiąka woda, wyjaławiając ją

Co robić:

  • Negatywne skutki ekspozycji roślin możesz ograniczyć, sadząc gęsto rośliny. Najlepiej w mieszanych grupach. W ten sposób będą chronić glebę przed wysuszeniem i przegrzaniem.
    Zwarta warstwa roślin zatrzyma rosę i deszcz pomiędzy liśćmi i pędami. 
  • Żeby zatrzymać wodę na słabych glebach, przykryj je. W naturze glebę przed stratą wody chroni np. gruba warstwa igieł w borach sosnowych. Wniosek: jeśli masz działkę leśną, nie walcz z igliwiem. Pozwól też zalegać liściom.
    Polub również mech. Jego grube warstwy tworzą "gąbkę", która zatrzymuje wilgoć przy powierzchni gleby.


Zbyt wilgotna gleba

Nie tylko brak wody daje się we znaki roślinom. Jej nadmiar może zmienić Twój ogród w basen.

Co robić?

  • Zapomnij o minimalistycznym ogrodzie. Posadź mnóstwo różnorodnych roślin. Utrudnią kumulację wody w glebie, zatrzymując ja na powierzchni liści i kwiatów. W ten sposób dasz ziemi czas na powolne wchłanianie wilgoci.

Jeśli na działce masz glinę, zmieszaj ją z gruboziarnistym piaskiem i kompostem z liści. Następnie przekop. Na tak rozluźnionej glebie posadź jesienią nasiona roślin motylkowych.



Taki zielony nawóz będzie doskonałym podłożem dla wiosennych obsiewów i nasadzeń. Dostarczysz im wysokiej jakości materii ogrodniczej, a gleba w Twoim ogrodzie będzie rozluźniona korzeniami tych roślin.



Zbyt wietrzna działka


Wiatr z całą pewnością przyczynia się nie tylko do erozji gleby, ale również do jej osuszania.

Co robić?

Posadź wielogatunkowe grupy krzewów i drzew. W ten sposób "zbudujesz" naturalną osłonę od wiatru. i śniegu. Ogrody osłonięte od wiatru są bardziej odporne na suszę.


W historii ogrodów przez wieki korzystano z tych najistotniejszych funkcji, które zapewniały rośliny. W ramach “klimatyzacji” budowano pergole z winoroślą, kształtowano drzewa tak, aby dawały cień tańczącym parom, a brzegi rzek zamiast betonować obsadzano krzewiastymi wierzbami.


Zbyt intensywne uprawy


Skupiasz się na sezonowych roślinach jednorocznych? Tym samym pozostawiasz glebę odkrytą poza sezonem wegetacyjnym. A to prowadzi do erozji wietrznej i wypłukiwania składników odżywczych, zwłaszcza azotu. 

Co robić?

1. Jeśli masz ogród warzywny - pomyśl o tak zwanym poplonie. Po zebraniu plonów nie zostawiaj pustych grządek. Zasiej rośliny motylkowe, np. facelię, które wiosną potraktujesz jako naturalny nawóz dla domowych warzyw.  

2. Prowadzisz ogród ozdobny? Zostaw na zimę naziemne części roślin. Przytnij je na wiosnę i zostaw na rabacie. Zmienią się w naturalną ściółkę i nawóz organiczny.

Co więcej - rozkładająca się biomasa uniemożliwi wzrost chwastom.


Pamiętaj: rośliny nie tylko zdobią ogród. Pełnią bardzo istotną funkcję w ekosystemie, który tworzy twój ogród.


Zbyt strome zbocza


Wystarczy jeden solidny deszcz, by zmienić skarpę w nieużytek. Na wyjałowionym zboczu niewiele rośnie. Z czasem zacznie się obsuwać. 

Co robić? 

  • Skarpy w ogrodzie umacniaj żywopłotami z krzewiastych wierzb, które tworzą zwartą siatkę korzeni. W ten sposób ochronią glebę przed wymyciem, osunięciem i jednocześnie przed erozją powierzchniową.
  • Brzegi rzek i kanałów wzmocnij kamieniami i obsadź sadzonkami wierzbowymi lub kaszycami z żywym porostem. Rośliny zabezpieczą linię brzegową.


Wysokiej jakości ziemia do ogrodu

Jak widzisz, istnieje sporo rozwiązań, które niewiele kosztują, są przyjazne dla środowiska i przede wszystkim - działają.  Zamiast kupować co roku kolejne metry sześcienne ziemi ogrodowej, zadbaj sam o jej jakość!