Jak wybrać meble ogrodowe?

Zastanawiasz się nad zakupem mebli ogrodowych? Zobacz, jak wybrać meble na taras, balkon, do ogrodu.

Drewniane ławki. Wiklinowe fotele. Metalowe krzesła. Kanapy z technorattanu. Leżanki z palet. W stylu rustykalnym angielskim, śródziemnomorskim, nowoczesnym? Składane? Kupowane w zestawie lub na sztuki? W maskujących, naturalnych barwach czy tęczowej palecie kolorów? Z poduszkami? Rynek pełen jest mebli ogrodowych. Które wybrać? Czym się kierować, wybierając meble na taras, balkon czy altanę? Ceną? Materiałem wykonania? Designem? Zdaniem ekspertów, zanim kupisz meble na zewnątrz, zastanów się, jak i kiedy będziesz z nich korzystać.

Meble ogrodowe: nie tylko ławki

Jeśli marzysz o solidnych, nieprzesuwnych meblach w ogrodzie, zacznij od ławki. Ławki od wieków wpisują się w przestrzeń parkową i miejską, gdzie zapewniają wypoczynek spacerowiczom. Są dostępne w szerokim wyborze.

kamienna ławka

Metalowe ławki – klasyczna elegancja ogrodowa. Metalowe ławki mogą być kunsztownie zdobione. Ich kształt może definiować charakter ogrodu. Są jednak dość kosztowne.


Drewniane ławki uniwersalne rozwiązanie. Od rodzaju zastosowanego drewna zależy trwałość i cena ławki. Najtańsze wymagają regularnej konserwacji. Ławki z miękkiego drewna mają ograniczoną żywotność, nawet jeśli są malowane lub lakierowane. Zimą najlepiej trzymać je pod dachem. 

Ławki z twardego drewna, o gęstszych słojach, są kosztowne. Ponieważ wykonane są z egzotycznych rodzajów drewna, mają większą wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Nie wymagają specjalnej konserwacji, ale lepiej chronić je przed lodem.


Kamienne ławki stylowe meble do nowoczesnych i naturalnych ogrodów. Siedzisko z pięknego kamienia jest w zasadzie niezniszczalne. Ich monumentalna forma zachwyca i daje poczucie spokoju. Łatwo je utrzymać w czystości.

Pufy, poduchy, krzesła, leżaki – mobilne rozwiązania outdoorowe

Jeśli cenisz sobie swobodę, postaw na mobilne meble outdoorowe. Wprowadzając je do ogrodu, zyskasz pełny kontakt z naturą. Pufy, poduchy, krzesła, leżaki możesz bez trudu przenieść w dowolne miejsce. W przypadku krzeseł i leżaków jedynym ograniczeniem jest podłoże. Wymagają stabilnego, płaskiego terenu, na których wygodnie je ustawisz.
miękkie meble ogrodowe

Pufy, poduchy materace ogrodowe postawisz w zasadzie wszędzie. Nie tylko na tarasie.

Kupując miękkie meble ogrodowe z wzmocnioną podstawą, nie musisz się obawiać, że je uszkodzisz. Wykonane z łatwych w czyszczeniu tkanin nie lękają się brudu. Zwykle wystarczy miękka ściereczka z odrobiną detergentu.

Mobilne krzesła i fotele ogrodowe to meble sezonowe. Na czas jesiennych i zimowych intensywnych opadów powinieneś schować meble w suchym miejscu. Lekkie wiosenno-letnie deszcze wytrzymają bez szwanku, o ile wykonane są z odpowiedniego rodzaju tkanin. Jeśli chcesz mieć pewność, że wilgoć nie zaszkodzi tkaninom, zainwestuj w wodoodporne pokrowce. Zabezpieczając nimi meble zewnętrzne, skutecznie wydłużysz ich żywotność.

● Pufy –  wypełnione styropianowym granulatem worki sako lub niskie fotele dostępne jedno lub dwuosobowe.
Wypełnienie dostosowuje si do kształtu ciała, otulając je.

● Poduchy – miękkie materace i poduszki na taras i do ogrodu. Możesz na nich leżeć lub siedzieć.
Złamane wzdłuż dłuższej krawędzi i oparte o ścianę tarasu, zmieniają się w wygodne sofy.

● Krzesła i stołki – drewniane, metalowe, plastikowe, z technorattanu. Dostępne w szerokim wyborze. Niezbędne w jadalni pod chmurką.

● Leżaki – drewniane, metalowe, z tekstylnym siedziskiem. Łatwe w przechowywaniu. Idealne na słoneczne dni.

Zabawa na całego: huśtawki i hamaki

Zrób sobie przyjemność i popatrz na ogród z innej perspektywy. Zawiśnij nad trawnikiem, wśród drzew i spójrz w górę – na liście, niebo, przepływające chmury. Rozciągnięty na miękkiej tkaninie hamaku możesz się beztrosko kołysać. Hamaki mają też dodatkowy plus – łatwo je zdemontujesz i przechowasz.

● Hamaki – do leżenia i siedzenia, w dużym wyborze kolorów. Możesz je prać, przewieszać, traktować jako łóżko ogrodowe lub huśtawkę.

● Huśtawki – jedno- lub wieloosobowe przypominające wygodne kanapy czy łóżka. Mogą mieć własny stelaż lub mocowania, które pozwolą Ci przymocować je w dowolnym miejscu na tarasie lub w ogrodzie.

Jak wybrać meble ogrodowe?

Meble ogrodowe zapewniają wygodę i funkcjonalność tarasu lub patio. Pozwalają przenieść życie na zewnątrz. Możesz mieć jadalnię pod chmurką, salon pod osłoną błękitnego nieba, glampingową sypialnię wśród drzew w upalne noce. Meblując przestrzeń zewnętrzną, kieruj się tymi samymi kryteriami, co urządzając wnętrze domu. Pamiętaj jednak o dodatkowych czynnikach, które musisz wziąć pod uwagę.

Materiał

Wybieraj łatwe w pielęgnacji materiały, które pasują do wyglądu Twojego ogrodu.
Masz do wyboru:

● Naturalne drewno – solidne i wygodne, ale będzie wymagało regularnej konserwacji.

● Rattan i wiklina – lekkie, naturalne, ale wymagające konserwacji co kilka lat.

● Stal i kute żelazo – wytrzymałe, łatwe w czyszczeniu, ale nieprzyjazne. Zarówno w upalne, jak i mroźne dni – a także dla wygody – wymagają poduszek.

● Aluminium, plastik i PCV – odporne na rdzę, lekkie, niedrogie i łatwe w utrzymaniu przy użyciu niewielkiej ilości mydła i wody. Jednak ze względu na ich lekką konstrukcję mogą wymagać zabezpieczenia przed silnym wiatrem i burzami.

● Tekstylia – powinny być zabezpieczone przed pleśnią, odporne na zabrudzenia, dawać łatwo się czyścić, nie blaknąć, nie odkształcać się. Meble ogrodowe powinny być też odporne na wilgoć. Ale uważaj – tkaniny nieprzepuszczające wody nie oddychają. Łatwo się nagrzewają. W gorące dni będziesz się na nich pocić.

Oglądając meble, przyjrzyj się detalom. Drewniane powinny być gładko oszlifowane i wolne od wad, również w niewidocznych miejscach. Meble metalowe, malowane, nie powinny mieć odprysków czy zadrapań. Nie mogą mieć też śladów rdzy. Wiklinowych nie kupuj, jeśli mają odwinięte pojedyncze włókna. Plastikowe meble dobrej jakości nie mają śladów po wtryskach.

metalowe meble ogrodowe


Wybierając meble ogrodowe, kieruj się poczuciem estetyki i własnym gustem, ale najważniejsza jest jakość. Powód jest prosty – meble ogrodowe, ponieważ stoją na zewnątrz, są bardziej narażone na różne czynniki niż te, które stoją w środku. Jeśli chcesz, by długo Ci służyły, nie wybieraj najtańszych.


Sposób przechowywania

Zanim dokonasz zakupu, zastanów się, gdzie będziesz przechowywać meble ogrodowe. Miękkie pufy czy poduchy na zimne sezony mogą trafić nawet na strych. Zajmą tam niewiele miejsca, zwłaszcza jeśli oddzielnie zabezpieczysz uprane pokrowce i granulat (na początku sezonu ogrodowego sprawdź, czy nie musisz go uzupełnić).
meble ogrodowe w pokrowcu na zimę

Składane na płasko krzesła, leżaki i stoły możesz trzymać w piwnicy, garażu czy w altanie. Pamiętaj, by zabezpieczyć je przed wilgocią, dystansując od podłoża. Meble zbyt ciężkie, by je przenieść, lub zbyt duże, zabezpiecz na zimę wodoodpornym pokrowcem.

Funkcjonalność

Meble ogrodowe mają być wygodne i spełniać swoje funkcje. Zanim je kupisz, przetestuj. Usiądź na sofie czy fotelu. Sprawdź twardość siedzisk, miękkość materiału, to, czy wygodnie możesz się oprzeć i ułożyć ręce. Hamaki, leżaki, huśtawki wypróbuj pod względem wytrzymałości. Meble składane spróbuj szybko złożyć i przenieść.
Zobaczysz wtedy, co najbardziej Ci pasuje. A przecież o to właśnie chodzi. Relaks w ogrodzie ma być relaksem, a nie ciężką harówką. Więc zaufaj intuicji, przemyśl wszystko, a potem… 
No cóż, oddaj się błogiemu odpoczynkowi w zieleni.​​