Jakie gatunki roślin wybrać do małego ogrodu?

Wybór gatunków roślin do niewielkiego ogrodu potrafi być wyzwaniem. Małą przestrzeń jest łatwo wypełnić, ale jak to zrobić, żeby osiągnąć jak najlepszy efekt? W tym artykule proponujemy Ci konkrety! Pomożemy wybrać gatunki roślin, które ozdobią twój mały ogród i dodadzą mu wizualnej lekkości i przestrzeni. Niezależnie od tego, czy twój ogród jest ocieniony, czy słoneczny.

Na wstępie kilka prostych porad. Sadząc rośliny w małym ogrodzie, kieruj się ich docelową wielkością i formą. Istotne jest, aby większe rośliny był transparentne, tj. miały lekką formę i niezbyt gęsty pokrój.

Rośliny należy sadzić gęsto, unikając jednak gromadzenia wielu egzemplarzy tego samego gatunku koło siebie. Im większa różnorodność roślin, tym mocniej przyciąga uwagę. Dzięki wielości barw, planów i struktur ogród wydaje się większy i bardziej złożony. 

Pod drzewami posadź różne byliny. Kompozycję możesz łatwo uzupełnić roślinami jednorocznymi w donicach. Dzięki temu łatwo zmienisz charakter i nastrój w ogrodzie, zależnie od Twoich chęci w danym roku.


Gatunki roślin polecanych do małego ogrodu w cieniu

Zacznijmy od wyboru gatunków roślin do ogrodu zacienionego. Wydaje się, że niewielka i do tego cienista przestrzeń to słabe pole do popisu dla ogrodnika. Nie musisz się jednak niepokoić — nawet mały ogród w cieniu może być piękny i efektownie zaplanowany. 

Postaw na gatunki roślin o kontrastowych formach liści i jasnych barwach. Możesz stosować rośliny o białych kwiatach lub biało obrzeżonych liściach. Dzięki kontrastowi i jasnym barwom przestrzeń ogrodu wyda się jaśniejsza i tym samym — większa. 

Jeśli marzysz o ogródku warzywno-ziołowym, ale Twój ogród jest od północnej strony — nie martw się. W cieniu możesz spokojnie uprawiać miętę, sałatę i niektóre mniej wymagające zioła.


Jakie wybrać duże krzewy i małe drzewka?

W cienistym ogrodzie posadź transparentne małe drzewa i soliterowe krzewy. Warto kupować wielopniowe, parasolowate rośliny, dobrze uformowane w szkółce. Oto nasza lista gatunków, które polecamy z czystym sumieniem do małego ogrodu:


Bez czarny w odmianie ‘Black Lace’ —  to ciekawa alternatywa do rodzimego bzu czarnego, który ma mniejsze wymagania co do gleby.

Bez czarny ‘Obelisk’ — kolumnowa odmiana rodzimego bzu czarnego (ma pożyteczne jadalne kwiaty i owoce).

Jagoda amerykańska — krzew z pokroju podobny do trzmieliny. Ma drzewkowaty pokrój i do tego jadalne owoce. Preferuje kwaśne gleby.

Klon palmowy lub wielopniowe drzewka pochodzące z Japonii o delikatnych liściach lubiące kwaśne podłoże. Czasem mogą lekko przemarzać.


Klon tatarski najlepiej posadź ten gatunek jako formę wielopniową. Tworzy malownicze drzewo podobne do klonu japońskiego. Nieco większy, ale bardziej odporny na mróz i tolerancyjny w stosunku do podłoża. Poradzi sobie na słońcu i w półcieniu. Bardzo dobrze znosi cięcie.

Pieris japoński  niewielki zimozielony krzew spokrewniony z rododendronami. Ma delikatniejszy pokrój i wiechy drobnych dzwonkowatych kwiatów. Dostępny w wielu odmianach. Możesz go również hodować w donicy. Wymaga osłoniętych stanowisk i raczej kwaśnej gleby.

Świdośliwa — małe drzewko, często wielopniowe, kwitnące na biało — podobnie do wiśni. Delikatny pokrój doda lekkości w Twoim ogrodzie. Możesz prowadzić ją w formie parasola. Pięknie przebarwia się jesienią. Odmiana 'Ballerina' dorasta do 3 m — czyli w sam raz do małych ogrodów. Ma też jadalne owoce! Świdośliwy możesz też posadzić w donicach.

Trzmielina — krzew dorastający do 2-3 m, który łatwo poprowadzisz w formie parasolowatego drzewka. Ma piękne przebarwienie jesienne na mocną efektowną czerwień. Możesz również kupić gatunek rodzimy — trzmielinę europejską lub obcą trzmielinę płaskoogonkową. Trzmielina ma piękne różowo-pomarańczowe, ale trujące owoce. Na szczęście trudne do pomylenia z jadalnymi.


Mniejsze cieniolubne krzewy:

Dereń świdwa np. ‘Winter Fire’ — rodzimy krzew o czerwonawych, dekoracyjnych zimą pędach. Dobrze znosi przycinanie. Przyciąga dużo zapylaczy i ma jadalne dla ptaków owoce. Posadź chociaż jeden egzemplarz w swoim ogrodzie, będzie pięknie!

Hortensje — to już niemal królowe ogrodowych wyborów! Wybieraj karłowe odmiany hortensji piłkowanej o kwiatach półpełnych. Np. Hydrangea serrata ‘Bluebird’, ‘Santiago’, ‘Tiara’. Ich kwiaty są lżejsze, bardziej transparentne i do tego przyciągają zapylaczy.

Uwaga — woli kwaśne i wilgotne gleby. Możesz posadzić w donicach. Kwiaty hortensji, niezależnie od koloru, pięknie wyglądają ususzone — jako zimowa dekoracja domu.

Kruszyna ‘Fine Line’ — rodzimy leśny krzew w odmianie o strzępiastych liściach.

Lilak Meyera ‘Palibin’ — karłowa odmiana lilaka, popularnie zwanego bzem — znosi każde warunki, kwitnie w maju. Możesz też hodować w donicy.

Ostrokrzew — zimozielone krzewy o zróżnicowanym pokroju i rozmiarach. W ostrzejszym klimacie mogą nieco przemarzać, chociaż w mieście to raczej mało prawdopodobne.

Na wszelki wypadek sadź je raczej w osłoniętych miejscach. Niektóre gatunki z powodzeniem zastąpią bukszpan — np. Ilex crenata. Listki ostrokrzewu mogą stanowić piękną dekorację na bożonarodzeniowy stół. 


Byliny, które będą dobrze się czuły w cieniu:

W małym ogrodzie w najciemniejszych miejscach posadź byliny o białych kwiatach i biało obrzeżonych liściach. Możesz ożywić te miejsca, dodając kilka roślin o delikatnych bordowych liściach. Baw się kontrastami i wybieraj odmiany o wyrazistych, jasnych kwiatach. 

Poniższe, proponowane przez nas byliny mają nie tylko ozdobne liście, ale również interesujący pokrój:

Bodziszek żałobny i bodziszek korzeniasty — okrywowe rośliny do sadzenia między wyższymi roślinami.

Brunnera wielkolistna np. ‘Jack Frost’ — podobna do funkii, ale o niebieskich kwiatach, liście biało nakrapiane.

Funkie (hosty) w odmianach — wybieraj te karłowe o kontrastowo wybarwionych liściach. Będą efektownie wyglądały posadzone obok paproci.

Gillenia trójlistkowa Gillenia trifoliata wysoka filigranowa bylina o białych kwiatach.

Jarzmianka większa — kwitnie w lecie, doskonała na obrzeża rabat. Kwiaty białe i różowe do bordowych.

Kopytnik pospolity — zimozielona niska i rodzima bylina o skórzastych liściach.

Marzanka wonna — rodzima drobna roślina zadarniająca o białych kwiatach.

Miodunka pstra — tworzy kępy, może zadarniać większe powierzchnie, ma podłużne białonakrapiane liście i dzwonkowate kwiaty.

Śmiałek darniowy — trawa o puszystych, złotych kwiatostanach.

Świecznica gałęzista — to duża bylina o ciekawych kwiatach i pierzastych liściach.

Tiarella sercolistna — zadarniająca niska roślina do wilgotnego cienia.

Trybula leśna ‘Ravenswing’ — dwuletnia, bordowa transparentna roślina o lekkich baldachach kwiatów. Warto pozwolić jej się swobodnie rozsiewać w ogrodzie.

Turzyca ‘Ptasie łapki’, Turzyca Morrowa ‘Ice Dance’— zimozielone biało obrzeżone turzyce (byliny podobne do traw).

Wietlica japońska ‘Metallicum’ i inne paprocie — efektowne przez cały sezon, doskonale poradzą sobie w cieniu.

Zawilec japoński Anemone japonica — jesienny klasyk o pięknych jesiennych kwiatach. Ma dużo odmian!

Żurawki — mnóstwo odmian — od bordowych po białopstre.


Gatunki roślin polecane do małego ogrodu na słońcu

W słonecznym małym ogrodzie posadź rośliny pachnące i długo kwitnące. Przyciągniesz w ten sposób motyle i owady zapylające. Znajdź też miejsce na aromatyczne zioła takie jak bazylia, rozmaryn, tymianek, oregano, lubczyk, ruta i inne. Rozważ posadzenie roślin dających ozdobne owoce, którymi chętnie pożywią się jesienią ptaki.


Duże krzewy i małe drzewka:

Brzoza pożyteczna — gatunek niewielkiej brzozy o bardzo białej korze. Możesz ją uprawiać również w formie wielopniowej i sadzić w donicach.

Dereń jadalny — zadomowiony krzew, jeden z najwcześniej kwitnących gatunków. Już w marcu cały jest w żółtych kwiatach. Jesienią pięknie się przebarwia i daje jadalne owoce na słynną nalewkę — dereniówkę. Z czasem tworzy nieduże drzewko.

Karłowe magnolie mieszańcowe np. ‘Betty’ lub ‘Susan’ — dorastają do 3 m wysokości i szerokości i są łatwe w uprawie. Można prowadzić je jako niewielkie drzewko.

Świdośliwa — pisaliśmy o niej już wyżej. Równie dobrze poradzi sobie w nasłonecznionym miejscu.


Mniejsze krzewy polecane do nasłonecznionych miejsc:

Budleja — doskonały krzew do sadzenia w małych ogrodach, silnie wabi motyle. Występuje również w odmianach karłowych np. seria ‘Blue Chip’, ‘White Chip’. Spróbuj posadzić budleję nawet w nieco chłodniejszym miejscu. Nawet jeśli lekko przemarznie, dobrze odrasta z korzeni. Posadź budleję na rabacie wśród traw i innych bylin. Usuwaj przekwitnięte kwiatostany, aby nie dopuścić do zawiązywania nasion. Budleje w cieplejszych regionach rozsiewają się poza ogrodami, co nie jest korzystne dla naszej przyrody. Odmiany z serii ‘Chip’ możesz sadzić bez obaw — nie zawiązują nasion.

Dereń świdwa np. ‘Winter Fire— poradzi sobie również na słońcu.

Hortensje — wybieraj karłowe odmiany hortensji bukietowych. Np. Hydrangea paniculata ‘Polestar’, ‘Confetti’, ‘Dharuma’. Ich kwiaty są lżejsze, bardziej transparentne i do tego przyciągają zapylacze.

Lilak Meyera ‘Palibin’ — karłowa odmiana lilaka, popularnie zwanego bzem — znosi każde warunki, kwitnie w maju. Można też hodować w donicy. Warto mieć ten krzew blisko domu, bo w maju przepięknie pachnie.

Róże okrywowe — płożące róże, które kwitną całe lato i jesień aż do mrozów. Nie wymagają żadnego cięcia, okrywania ani obcinania kwiatów — wypróbuj odmiany 'The Fairy', ‘Lovely Fairy’, ‘White Fairy’. Możesz je sadzić w pojemnikach. Koniecznie połącz z kocimiętką lub szałwią.

Wierzba purpurowa odm. ‘Nana’ — karłowa wierzba o srebrzystych liściach i czerwonawych pędach. Bardzo dobrze znosi przycinanie — możesz ciąć nawet co roku. Piękny srebrny akcent na rabacie.



Odporne byliny, które powinny udać się w każdym słonecznym ogródku:


Wybieraj rośliny kwitnące w różnych porach roku. Będą przyciągały wzrok i motyle przez cały sezon. W doborze bylin możesz naprawdę zaszaleć. Eksperymentuj z kolorami i strukturami roślin. Jeśli chcesz, możesz w kilku donicach wysiać nasiona łąk kwietnych. Takie kwitnące kępy warto rozstawić w ogrodzie jako dodatkowy wabik dla motyli.

Aster krzaczasty (marcinki) — niezawodna i powszechnie znana jesienna bylina.

Bodziszek kantabryjski — do sadzenia między wyższymi roślinami.  Bardzo długo kwitnie.

Czyściec lekarski — coraz popularniejsza roślina o różowych kwiatach i dużych liściach. Szukaj czyściec gęstokwiatowy ‘Hummelo’.

Kocimiętka i kalaminta w różnych gatunkach i odmianach — doskonałe, obficie kwitnące rośliny do wypełniania przestrzeni pomiędzy innymi bylinami.

Lawenda — zawsze warto posadzić chociaż jedną kępę dla zapachu. Jeśli masz gliniastą glebę, posadź ją w donicy.

Liliowce — mnóstwo odmian, możesz stworzyć całą kolekcję. Kwitną latem.

Peonie — wiosenny, wdzięczny i wonny klasyk. Wybieraj krzaczaste odmiany i połącz je z kocimiętką i astrami krzaczastymi.

Rdest wężownik ‘Superba’ — bardzo odporna i wytrzymała bylina rodzima w ogrodowej odmianie o różowych kwiatach. Warto posadzić razem z liliowcami.

Rozchodnik olbrzymi, rozchodnik karpacki — kwitną jesienią, mają dekoracyjne grube mięsiste liście i ciekawe odmiany kolorystyczne, np. ‘Matrona’ o bordowych pędach.

Szałwia omszona — popularna i bardzo tolerancyjna bylina ogrodowa. Doskonale komponuje się z różami i trawami.

Żeleźniak Russela — roślina o miękkich dużych liściach z charakterystycznymi kwiatostanami, które warto zostawić bez ścinania na zimę.


​Pomiędzy bylinami posadź nieduże trawy ozdobne — np. Sporobolus różnołuskowy, trzęślica modra ‘Heidebraut’ (możesz też spróbować wyższe odmiany — są bardzo transparentne), trzcinnik ostrokwiatowy, śmiałek darniowy. Trawy zostaw na zimę bez ścinania — będą pięknie wyglądać pokryte szronem.​

W małym ogrodzie nie ma zbyt wiele miejsca na drzewa i krzewy. Na pewno jednak możesz zaszaleć z bylinami. Wypróbuj różne gatunki, możesz je co jakiś czas wymieniać. 

Powyższe propozycje gatunków do małego ogrodu to tylko baza. Obecnie w szkółkach można kupić setki roślin i ich odmian. Wciąż pojawiają się nowe. Uważaj tylko na ich wymagania co do nasłonecznienia, rodzaju gleby i nawodnienia. Warto poeksperymentować.

Jeśli w jednym miejscu bylina lub krzew nie rośnie, możesz spokojnie wiosną przesadzić ją w inne miejsce lub do donicy.

Nawet w małym ogrodzie możesz mieć co robić latami!