Albo pies, albo ogród? Dobrze zaprojektowany teren to ozdoba działki i teren zabaw dla zwierzaka. Poznaj proste sposoby, jak zabezpieczyć zieleń przed niszczeniem przez psa.
Czy da się pogodzić ogród z psem?
Oczywiście. Wymaga to odrobiny treningu i modyfikacji terenu działki. Zacznijmy od ogrodzenia. Główną atrakcją dla psa w ogrodzie jest oddawanie się stróżowaniu. Polega to na bieganiu wzdłuż płotu i oczekiwaniu przechodniów, psów i samochodów. Efekt: wydeptany pas wzdłuż ogrodzenia i zirytowani sąsiedzi. Jak tego uniknąć? Stawiając gęsty płot. Bodźce wzrokowe – osoby i pojazdy poruszające się ulicą – mają największy wpływ na pobudzenie psa i uruchomienie u niego zachowań terytorialnych. Każda osłona, nawet z gęstej siateczki, pomoże, choć im mniej widać, tym efekt jest lepszy. Alternatywą jest posadzenie żywopłotu wzdłuż ogrodzenia tak, żeby nie można było podejść do niego bliżej niż na 2m.
Czy wysokość płotu ma znaczenie?
Jeśli ma zabezpieczać przed ucieczką psów ras północnych, musi być solidny. Husky, Alaskan malamute, karelski pies na niedźwiedzie z natury są niezależne, samodzielne i uwielbiają dalekie wyprawy. Utrzymanie ich wewnątrz ogrodu wymaga podmurówki na co najmniej metr w ziemi, bo robią podkopy. Płot powinien być wysoki. Najlepiej z nawisem do wewnątrz lub rurkami na rozciągniętym na górze drucie, które obracają się gdy pies chce oprzeć na nich łapy.
Najważniejsze, aby zwierzak nie dowiedział się, że z działki da się wydostać. Jeśli już to odkrył, najlepszym sposobem, aby nie uciekał może być nie pozostawianie go nigdy samego w ogrodzie.
Jak chronić rośliny przed zniszczeniem przez czworonoga?
Psa można nauczyć, aby nie wchodził na rabaty. W nauce pomagają płotki. Nie muszą być wysokie. Wystarczą nawet takie, które zwierzak mógłby łatwo przeskoczyć. O ile wcześniej nauczymy go pilnować jej nieprzekraczania. Pamiętajmy jednak, że żaden - ani mały, ani duży - płot nie ochroni grządek przed psem, w stanie silnego pobudzenia emocjonalnego. A takim bodźcem może być wszystko, co pies widzi, jak się porusza za płotem. Drobne zwierzęta pod ziemią. Wiewiórki. Czasem nawet ptaki. A także każdy, kto przekracza furtkę ogrodu.
Czy rasa, wiek psa ma wpływ na skalę zniszczeń?
Oczywiście tak. Po pierwsze im większy pies, tym potencjalnie większe zniszczenia. Po drugie liczy się temperament: im żywszy, tym gorzej dla ogrodu. Energiczny pies szuka sobie zajęcia. Więcej depcze biegając po terenie, chętniej kopie doły, wykopuje to, co właśnie zostało posadzone, przekopuje świeżo wypielone grządki, przycina krzewy według własnego pomysłu. Szczególnie dotyczy to psów młodych.
Jaki jest sposób na psie kupy na terenie ogrodu?
Pies nie będzie załatwiał się w ogrodzie, jeśli będzie regularnie - trzy razy dziennie - wyprowadzany. Czyli zanim wypuścimy psa, żeby pobiegał przy domu, najpierw zapewnijmy mu porządny "higieniczny" spacer, żeby przyzwyczaić go, że ogród to nie toaleta.
Jeśli jednak ma załatwiać się na działce, nauczmy go żeby zrobił to w określonym miejscu w ogrodzie. Higieniczny trening ogrodowy nie jest trudny. Wystarczy, że za każdym razem będziemy go wyprowadzać do ogrodu na smyczy i spuszczać dopiero po fakcie. Taki trening daje świetne efekty u szczeniaków. U starszych zwierząt trwa dłużej, nawet kilka miesięcy. Ale również jest skuteczny.
Kolejny problem: jak uniknąć sikania psa na trawniku?
Częściowo problem rozwiązują wspomniane spacery. Osobną kwestią jest znakowanie moczem, przede wszystkim przez samce. Nie możemy tego zachowania całkowicie kontrolować, ale możemy podsunąć psu odpowiednie miejsca. Jeśli od frontu, blisko wjazdu na posesję umieścimy duże polne kamienie albo słupki, jest duża szansa, że będą dla czworonoga bardziej atrakcyjne od środka trawnika.
Co zrobić, żeby pies nie kopał?
Psy kopią dołki z kilku powodów. Po pierwsze w ten sposób polują na drobne gryzonie. Po drugie usuwając wierzchnią warstwę ziemi, robią sobie chłodne legowisko w gorące dni. Po trzecie kopanie jest po prostu formą aktywności i psy zaspokajają w ten sposób potrzebę „pracy”. Jeśli zaspokoimy ich potrzeby w inny sposób, będą kopać mniej. Czasami pomaga zachęcenie psa do kopania w określonej części ogrodu przez zakopywanie tam czegoś atrakcyjnego dla niego wtedy, kiedy tego nie widzi. Jeżeli przyzwyczai się, że właśnie tam warto szukać, jest szansa, że będzie wracał w tę okolicę.
Czy teren, jaki pies ma do dyspozycji, wpływa na jego użytkowanie przez czworonoga?
Wielkość ogrodu nie ma dla psa dużego znaczenia. Nawet wielki ogród nie zastępuje spacerów. Pies w ogrodzie zwykle nie biega sobie sam w kółko żeby zrzucić nadmiar energii. Musi mieć bodziec, na który może zareagować. I znów wracamy do ogrodzenia...
Ogród i pies - co warto wiedzieć:
3. Postaw odpowiednie ogrodzenie
Odpowiednie, czyli dostosowane do potrzeb Twojego psa i przepisów. Wysokość płotu, który możesz postawić bez formalności wynosi 2,2 m (od poziomu gruntu) - źródło: Ustawa Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. (Dz. U. z 1994 r., nr 89, poz. 414) z późniejszymi zmianami. Upewnij się, że na terenie działki nie obowiązują zasady regulujące zasady stawiania ogrodzeń. Takie narzędzie dała samorządom tzw. “ustawa reklamowa”. Jest to narzędzie fakultatywne uchwalane przez radę gminy. Uchwała ta ma na celu ustalić zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabaryty, standardy jakościowe oraz rodzaje materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane. Ustawa przewiduje również przepisy zapewniające egzekucję tych uchwał, zawiera przepisy umożliwiające nakładanie opłat.
6. Zatroszcz się o bezpieczeństwo swojego pupila
Poznaj niektóre rośliny ogrodowe szkodliwe dla psów - sprawdź, czy nie masz ich w ogrodzie.
Asklepios (trojeść)
Digitalis purpurea (naparstnica)
Convallaria majalis (konwalia)
Nerium (oleander)
Euonymus (trzmielina pospolita)
Kalanchoe (kalanchoe)
Rhododendron L. (różanecznik, azalia)
Datura stramonium L. (bieluń dziędzierzawa)
Taxus (cis)
Nicotiana (tytoń)
Chrysanthemum (chryzantema ogrodowa)
Aconitum (tojad)
Cyclamen (cyklamen)
Datura (datura)
Brugmansia (bieluń drzewiasty)
Dicentra (serduszka)
Delphinium (ostróżka)
Lupinus (łubin)