Nie tylko tuja, czyli kilka słów o krzewach

Nie tylko tuja, czyli kilka słów o krzewach

Równo przycięta ściana zieleni w przydomowych ogródkach w stylu "kopiuj+wklej" jest tradycyjnym krajobrazem na podmiejskich osiedlach. Jak uciec od tego nudnego i mało oryginalnego landszaftu? Z pewnością rozwiązaniem nie jest tuja- czyli dotychczasowa główna bohaterka naszych ogrodów! Wyczaruj baśniowy żywopłot, o którym zawsze marzyłeś. Mamy na to kilka ciekawych i praktycznych sposobów!

  1. Krzewy w ogrodzie i ich pożyteczność;
  2. Wielkość obszaru sadzenia - praktyka;
  3. Drzewa i inne rośliny;
  4. Podział roślin w ogrodzie - praktyka
  5. Jakie krzewy posadzić zamiast tui?

Krzewy w ogrodzie i ich pożyteczność

Żywopłoty i zagajniki to siedlisko dla roślin, zwierząt i ludzi. Są nie tylko źródłem pożywienia i siedliskiem dla wielu małych zwierząt i ptaków, a dzięki przemyślanemu doborowi kwitnących krzewów i drzew mogą one również stanowić cenną dla owadów stołówkę.

Ponadto mogę one zapewniać:

  • wiatr i ekran prywatności;
  • funkcjonować jako pułapka przeciwsłoneczna;
  • służyć jako dostawca cienia;
  • poszczególne drzewa i krzewy owocowe mogą wzbogacać menu;
  • dzięki przemyślanym nasadzeniom powstaje biotop dla roślin, zwierząt i ludzi.

Trwała struktura funkcjonalna żywopłotu

W przypadku swobodnie rosnących krzewów kwitnących z reguły pożądana jest trwała, funkcjonalna struktura i niskie koszty utrzymania. Niektóre z roślin drzewiastych będą mogły przetrwać lata, a część odegra służebną rolę w rozwoju plantacji i będą stopniowo robić miejsca dla bardziej konkurencyjnych gatunków.

Przypatrz się uważnie- po lewej stronie widnieje tuja, jakich pełno w naszych ogrodach. Zielone, gęste ściany, często używane zamiast płotów, stają się powszechne akceptowane jako jeden z najczęstszych elementów "wyposażenia" ogrodowego, niczym plastikowe krzesła i kostka basma na naszych podjazdach. Tuja w żaden sposób nie pomaga jednak ani nam, ani zwierzętom, ani innym roślinom. Jak to się stało, że zaczęliśmy preferować niezwykle proste rozwiązania, które w dodatku nie generują żadnej pożyteczności? Gdyby dać się ponieść wodze fantazji i jednak zrezygnować z natłoku tego zielonego molocha, moglibyśmy zupełnie odmienić oblicze naszego ogrodu.

Po prawej stronie umieściliśmy zdjęcie głogu w rozkwicie: zupełne przeciwieństwo tui. Zobaczcie tylko na te pięknie kwiatki, jakby szykowały się do przywitania wiosny na Twoim podwórku! Oprócz tego, że prezentują się pięknie, cechują się również niezwykle pożytecznymi właściwościami: głóg jest rośliną miododajną, co w efekcie będzie się wiązać się z obecnością wielu pszczół w Twoim ogrodzie, zaś same owoce, przetworzone i surowe, mogą przyczynić się do znacznej poprawy Twojego krążenia i serca. Piękne i pożyteczne? Oczywiście. Może warto czasami popatrzeć dalej niż na powszechną i nudną codzienną praktykę?

Wielkość obszaru zasadzenia- praktyka

Zakładanie żywopłotu powinno być uprzednio zaplanowane. Oznacza to, że przed samym nasadzeniem, warto zilustrować sobie wizję przyszłego ogrodu. W tym celu można określić zakres, w jakim żywopłot lub krzew kwitnący może osiągać na posesję na zwykłej kartce papieru. Wystarczy biała, w kratkę lub linię, wyciągnięta z zeszytu czy zwykłego bloku. Mając już taką do dyspozycji, odejmujemy 1 m wszędzie od krawędzi nasadzeń, aby uzyskać naszą "przestrzeń uprawną".

Pozostałą powierzchnię dzieli się na rzędy o rozstawie 1x1 m lub dowolnie (z dużą szerokością nasadzenia 1,5 m x 1,5 m). Szerokość obszaru sadzenia odpowiada wysokości największego krzewu wybranego do naszego żywopłotu. W zależności od rodzaju gleby, jej wilgotności, nasłonecznieniu czy własnego upodobania, należy wybrać odpowiednie rośliny z listy poniższej. Znajdują się na niej nie tylko drzewa, ale krzewy owocowe.

Drzewa i inne rośliny

Podział roślin w ogrodzie- praktyka

Teraz rozłóżcie odpowiednie rośliny, które są odpowiednie dla waszego żywopłotu jako:

  

 F= Wiodące rośliny drzewiaste

 

M= krzewy okrywowe

 B= Krzewy towarzyszące

Wybierz 10-15 % wszystkich roślin drzewiastych z towarzyszącymi im roślinami. W międzyczasie wypełniasz pole roślinami czasowymi (D). Na początku stanowią one do 70 % całej powierzchni, czyli główną część nasadzeń.  

Przestrzeń wzrostu: 

zdefiniowaliśmy ją na szerokość 1 metra. Przy większych nasadzeniach należy ją poszerzyć do połowy ostatecznej szerokości krzewów. Przestrzeń do uprawy może być tymczasowo obsiewana gatunkami ziół lub bylinami. 


Podsianie: 

W części zdrewniałej podsianie ziołami wieloletnimi służy wspieraniu wzrostu roślin zdrewniałych.

Jakie krzewy posadzić zamiast tui?

Krzewy, które można posadzić na stanowisku słonecznym / gleby przepuszczalne:

 

Berberys zwyczajny

(Berberis vulgaris)

 

Głóg jednoszyjkowy 

(Crataegus monogyna)

 

 Dereń świdwa 

(Cornus sanguinea)

 

Wiciokrzew czerwony 

 (Lonicera xylosteum)

Krzewy, które można posadzić na stanowisku słonecznym i w półcieniu:

 Kruszyna pospolita 

(Rhammus cathartica)

Jarząb pospolity 

 (Sorbus aucuparia)

Śnieguliczka 

 (Viburnum opulus)

Ostrokrzew 

(Ilex aquifolium)

Krzewy, które można posadzić przy podporach / wzniesieniach:

Róża pnąca 

(Rosa rubiniosa)

Wiśnia koralowa

 (Cornus mas)