Poradnik zdrowego ogrodnika
czyli wszystko, o co chciałeś się zapytać, ale do tej pory nie miałeś okazji samemu podziałać we własnym ogródku!
Nie tylko pożyteczne zwierzęta w ogrodzie, ale przede wszystkim .... pożyteczne dla Twojego układu trawiennego owoce i warzywa! Wyhodowane zdrowe okazy towarzyszą nam przez cały rok, od wczesnej wiosny, gdy zaczynają zakorzeniać się w przydomowej ziemi, do mroźnej zimy, gdy uprzednio umieszczone w szklanych słojach warzywa i owoce spoglądają na naszą dietę.
Zdrowa dieta zaczyna się od zdrowego podłoża. Grunt to zdrowie! Dobrej jakości kompost złożony z odpadów organicznych z pewnością ułatwi Ci stworzenie pysznego owocnika lub warzywnika. Pamiętaj, że kompost najlepiej jest stosować na wybrane miejsce albo wczesną wiosną, albo jesienią. Cienką warstwę najlepiej jest "przetkać" interesujące nas grządki i nieco wymieszać grabiami lub ręką z wierzchnią ziemią.
Pod koniec lata umieszczamy pyszności w słoikach, które następnie będą zdobić jesienno zimowe półki. Circle of life? Tak, a w dodatku takie, które pysznie smakuje!
Jak sadzić?
Umówmy się, że podstawą Twojego warzywnika i owocnika będzie zdrowie! Dzięki takiej koncepcji będzie nam łatwiej mierzyć w określony cel!
Ziemia, w której planujemy posadzić nasiona, sadzonki itd. należy
- oczyścić z chwastów
- potraktować nawozem naturalnym
- przekopać
Stosując się do tej prostej i skutecznej formuły, będziemy pewni fundamentów w tej własnoręcznie stworzonej piramidzie zdrowego żywienia. Tutaj niewątpliwie przyda nam się kompost, jak uniwersalny składnik każdego ogrodu.
Gdzie sadzić warzywnik?
Miejsce, w którym planujemy posadzić takie rarytasy jak marchewka, ziemniaki, sałata i rzodkiew, powinno być:
- ciepłe
- słoneczne
- osłonięte od wiatru
- żyzne
- dobrze uprawione
- lekko wilgotne
Gdzie sadzić owocnik?
Dorodne truskawki, piękne gruszki, soczyste czereśnie, to wszystko może stać na Twoim letnim stole, jeżeli dostosujesz się do tych wskazówek i wybierzesz miejsce:
- dobrze nasłonecznione
- suche ( przy zbyt wilgotnym podłożu owoce niektórych drzew mogą pękać)
- bez zagłębień
W miejscach nasłonecznionych, a przy ścianach lub garażach, warto posadzić winorośl. Okalająca budynki roślina będzie zabierać niewiele miejsca, bowiem rośnie pionowo. Inną ciekawą rośliną owocującą do posadzenia w obrębie podpór i ścian jest dzika róża. Na wzniesienia uwielbiają wiśnie.
Co sadzić?
Do ulubieńców naszych ogrodów i brzucha należą
- wczesna i późna marchew
- cebula
- seler
- szczypiorek
- sałata
- pietruszka
- pomidor
- kapusta
- fasola karłowata
Kiedy sadzić?
W zależności od pogody, wyprodukowaną rozsadę warzyw możemy sadzić do gruntu mniej więcej od końca marca lub początku kwietnia.
W połowie maja, gdy mija potencjalne niebezpieczeństwo pogodowe (jak, chociażby, wystąpienia przymrozków wiosennych), można wysadzić ciepłolubne gatunki warzyw, takie jak pomidory czy cukinie.
Drzewa, krzewy i mniejsze owoce to zdecydowanie ciepłolubne rośliny, dlatego należy je sadzić jesienią. Wówczas mają szansę ukazać swoje owoce dopiero na wiosnę, gdy będą w pełni rozkwitać. Najlepsze miesiące na sadzenie to październik oraz listopad- gdy optymalna temperatura nie przekracza 10 stopni.
Przygotowanie gruntu pod warzywnik: praktyka
Położenie warzywnika
Położenie warzywnika jest niezwykle ważnym punktem dla całego przedsięwzięcia, bowiem od tego zależy zarówno wielkość, jak i smak naszych warzyw. Warzywnik zatem musi być pojawić się w miejscu:
- dobrze oświetlonym
- osłoniętym od wiatru
W myśl podpunktów, należy wybrać suche miejsce, które jest osłonecznione przez 8 godzin w ciągu dnia. Dotyczy to zwłaszcza miesiąców letnich, kiedy promienie słońca są mocniejsze, niż kiedykolwiek w ciągu roku. Warto pamiętać, że przedpołudniowe słońce jest mniej istotne, niż popołudniowe.
Czas przygotowania podłoża
Miejsce pod przyszłe grządki wydzielamy w okresie ok. jesiennym, aby móc w danym sezonie zasadzić warzywa. W lecie również można przygotować grunt jak i sadzenie, ale należy liczyć się z faktem, iż plony posadzone w wysokich temperaturach mogą zacząć rosnąć z opóźnieniem.
Poprawa zasobności podłoża
Przed przygotowaniem grządek, sprawdź, czy dysponujesz poplonem, czyli roślinami zielonymi uprawianymi z myślą o wykorzystaniu do użyźniania gleby. Do jego produkcji zwykle wykorzystuje się: łubin, gorczycę i facelię.
Idealna gleba
Warzywa najlepiej będą się czuć w glebie, która jest optymalna, czyli ani zbyt lekka, ani zbyt gęsta. Idealna struktura to tzw. gruzełkowata:
- przewiewna i przepuszczalna
- duża wchłanialność wody
- żyzna (posiadać składniki pokarmowe i próchnicę)
W przypadku gleby bardzo skupionej, należy w zimę (przed plonami), dobrze ją przekopać, a wyrównać masę dopiero na wiosnę. W ten sposób ziemia będzie bardziej podatna na kruszenie i przez to będzie także rozprowadzać się pod wpływem wody.
Odczyn gleby
Ważne jest, aby gleba mogła posiadać odpowiedni odczyn PH, dzięki czemu rośliny w pełni się rozwiną. Warzywnik to miejsce, gdzie ta liczba powinna być umiarkowana, czyli mieścić się w przedziale 6,5- 7,4. Liczbę tę można uzyskać po wbiciu w ziemię specjalny miernik, pasków lakmusowych, ale także tych na bazie płynu Helliga.
Zbyt kwaśna gleba
W przypadku zbyt kwaśnej gleby, należy ten stan rzeczy oczywiście zmienić- najlepiej za pomocą dwóch sprawdzonych i naturalnych sposobów. W celu obniżenia PH, należy ziemię najpierw przekopać i następnie wymieszać ją z torfem. W przypadku zwiększenia PH, oprócz tradycyjnego przekopania, trzeba będzie ziemię także usprawnić za pomocą nawozu: przykładowo wapnem magnezowo- tlenkowym.
Warzywnik krok po kroku: zakładanie i wysiew
Krok 1 - wymiary warzywnika
Optymalny rozmiar warzywnika to 1 x 2 metry. Główną osią uprawy będzie stanowić ścieżka, umożliwiającą dostęp do wszystkich interesujących nas wysiewów. Aby usprawniała nam tę czynność, powinna wynosić ona, w tym przypadku, pół metra.
Pamiętaj, że zwłaszcza na początku przygody z warzywnikiem, musisz często się po niej poruszać. Ścieżkę można zatem:
- wyłożyć miękką korą drzewną;
- udeptać ziemię;
- położyć drobno zmielone kamyki.
Krok 2 - wysiew nasion
Wysiew nasion możemy rozpocząć już w połowie kwietnia. Wówczas wysiewamy nasiona takie warzywa, które poradzą sobie z ewentualnym obniżeniem temperatury:
- marchew
- pietruszka korzeniowa
- groch
- szpinak
Jeżeli znajdują się wśród nas zwolennicy cebuli i buraków, to ich wysiew przypadnie na drugą połowę kwietnia. Na początku maja (zwłaszcza po wczesnowiosennych przymrozkach), siejemy do gruntu pozostałe rośliny
Krok 3 - ochrona warzywnika
Najlepszą realną ochroną dla naszego warzywnika będzie ogrodzenie go naturalnym płotem- najlepiej inną, niekolizyjną rośliną. Do takiej czynności najlepiej nadaje się grab pospolity. Roślina ta:
- rośnie szybko
- łatwo
- rzadko choruje.
Grab sadzimy w odstępie 1 metru od grządek, aby zapewnić "neutralne zielone bariery" dla warzyw. Roślinę najlepiej posadzić po wysianiu nasion, na jesień- w październiku do kwietnia.