Rośliny z jadalnymi owocami

Rośliny z jadalnymi owocami

Są jak letnie choinki, z ozdobnymi bombkami, czekające na nas przez całe wakacje! Ich owoce, dorastające wiosną i latem można uznać za smaczne prezenty. Drzewa i krzewy owocowe są nie tylko zbawienne dla naszych kubków smakowych, ale także stanowią smaczne pożywienie dla owadów i ptaków. Stołówka na świeżym powietrzu dla każdego!

 

Dzika róża

(Rosa sp.)

Gdyby przedstawić profilaktykę leczenia różnych chorób na jednym obrazku, ilustracja mogłaby wyglądać tak, jak powyżej. Dzika róża to roślina, która jest ogrodowym doktorem i wpływa korzystnie na nasze zdrowie od wielu lat.

Jest to krzak uniwersalny. Owoce dzikiej róży to bogactwo "klasycznego zestawu" witamin: A,B,C, a najlepiej smakuje ukryta przetworzona w słoiku. W tym przypadku nie tylko dżemy będą zdobić nasze zimowe półki- z pewnością życie ułatwi Ci również sok, nalewka, syrop czy konfitura.

Nie zapominajmy o naszych skrzydlatych braciach mniejszych!

 Malina właściwa 

(Rubus idaeus L.)

Owoce w naszym zielniku to samo zdrowie i nie inaczej jest w przypadku pięknej maliny. Zaskoczeniem dla wielu może być fakt, iż malina to nie tylko kształtny różowy słodycz, ale też liście, które pomagają w leczeniu

Zawartość błonnika i pektyn, czyli witamin to zestaw gwarantujący nam odporność. Owoce zatem bez cienia zwątpienia dodajemy do deserów, do picia, czy słoików- przetworzonych na wiele sposobów.

Bogactwo przeciwutleniaczy stawia je na wysokim piedestale w kategorii najzdrowszych owoców. Sprawdza się także jako sok, który pomaga w zwalczaniu opryszczki czy wirusowego zapalenia wątroby.

 Jeżyna 

(Rubus L. subgenus)

Posiada ciemny kolor, ale na pewno nie jest czarnym charakterem w naszym zielniku- wręcz przeciwnie!

Klasycznie już zaczniemy od wymienienia prozdrowotnych działań owoców: zawierają one witaminę C, K, błonnik i mangan.

Oprócz owoców, jeżyny mogą pochwalić się pewnym korzeniem- takim, który jest wytrzymały i leczy. Dosłownie! Korzenie bowiem składają się z substancji, wykazujące antybakteryjne tendencje.

Nie mówiąc już o liściach, które zawierają kwasy organiczne czy pektyny. Zaparz sobie z nimi w roli głównej napar, gdy poczujesz ból brzucha.


Poziomka  

(Fragaria sp.)

Zdążyliśmy się już przekonać na przykładach poszczególnych roślin i owoców, że rozmiar czasami nie ma znaczenia. Tak jest i tym razem. Poziomka może nie ma największych owoców świata, ale za to jakie smaczne i zdrowe. A przecież o to w tym wszystkim chodzi! Pomagają w zwalczaniu biegunki i problemów z jelitem.

Twoja garść możemy pomieścić kilka witamin: C, B, ale też magnez czy fosfor- poziomki prosto z leśnego krzaka to kopalnia zdrowia i oczywiście smaku!


Jabłoń   

(Malvus sp.)

Choć z pewnością drobne, białe kwiatki nie są domeną jabłoni, to właśnie one są kojarzone z tym pięknym drzewem owocowym.

Zwiastują one dorodne owoce, które zaczynają pojawiać się w czerwcu. Są również świetnym schronieniem i pożywieniem dla owadów. Bogate w smaku owoce przyciągają nie tylko ludzi! 

Dawne odmiany jabłoni wymagają mniejszej pielęgnacji, niż nowsze gatunki: stawiaj na klasyki!


Czeremcha ptasia  

(Padus arvium Mill.)

Choć nazwa na to nie wskazuje, to drzewo owocowe przyczynia się od lat do wspomagania ludzkich organów. Miąższ z jej owoców można jeść w pełni świadomie na surowo, bowiem to one przyczyniają się do wzmocnienia naszego organizmu od środka. 

Dzieje się tak głównie ze względu na zawartą w owocach witaminę C, która ułatwia nam byt podczas nerwowych sytuacji, miesiączki, stresu, czy problemów z drogami oddechowymi.