Kompost
Kompost jest nawozem organicznym, wytwarzanym w 100 % z odpadów roślinnych i zwierzęcych. Oznacza to, że bardziej naturalnej rzeczy w swoim ogródku nie znajdziesz!
Ta niezwykła masa może nie ma walorów estetycznych, ale Twoje rośliny, gleba i Ty sam będziesz mógł cieszyć się jej bogactwem:
- Czym jet kompost i jak wpływa na nasz ogródek?
- Jak zbudować kompost- praktyka
- Kilka ciekawych pojęć dla "kompostowego odkrywcy"
- Zamień KORPO na KOMPOST
- Jak rozpocząć tę przygodę?
- Składniki masy kompostowej
Czym jest kompost i jak wpływa na nasz ogródek?
Kompost to masa, która składa się z odpadów organicznych, zwierzęcych i roślinnych. Oznacza to, że nie ma prawa się w nim znaleźć ani grama plastiku, chemii czy szkła.
Kompost jest nie tylko "organicznym śmietnikiem". Jest on niezbędnym elementem w rozwoju ogródka- dodajemy go do gleby podczas sadzenia roślin, jako naturalny nawóz oraz przy okazji ściółkowania.
wytwarzanie dobrego podłoża
wzbogacanie gleby o minerały
zmniejszenie kosztów utylizacji
gospodarka obumarłych roślin
Jak zbudować kompost- praktyka
Miejsce i pojemnik na kompost
Miejsce powinno być osłonięte zarówno przed wiatrem, jak i nadmiernym słońcem- tak, aby żadne czynniki nie przeszkadzały w procesie rozkładania się masy.
Pojemnik na kompost powinien być drewniany- tak jak na zdjęciu obok, można go wykonać z desek i palników. Drewniane belki powinny optymalnie wynosić ok. 100 do 140 cm długości. Dzięki temu będą na tyle duże, by pomieścić resztki organiczne, a na tyle wystarczające, by móc zatrzymać masę.
Pamiętaj, że potrzebujesz czterech ścian "bez podłogi", a jedna z nich powinna być ruchoma, abyś mógł swobodnie wynosić masę.
Układanie i budowa kompostownika
Najpierw wykonujemy wgłębienie na 30 cm, który będzie podstawą naszego kompostownika. Dopiero po zrobieniu takiej przestrzeni, jesteśmy w stanie nanieść pierwszy etap naszej "naturalnej konstrukcji"- czyli wstawienie warstwy dobrze przepuszczalnej gleby.
Następnie przykrywamy ułożoną glebę pierzynką gałęzi drzew i krzewów- w tym sposobem tworzymy naturalną warstwę drenażową.
Na koniec układamy na gałęzie warstwę pochłaniającą, czyli ziemię ogrodową, torf, słomę, czy nawet przedawniony kompost. Na wierzch dokładamy nowe warstwy- mogą to być, tak jak na zdjęciu, skórki po bananach, fusy, papier. Całość nie powinna przekraczać 1,5 metrów.
Budowa kompostownika- krok po kroku
Drewniany kompost to gwarancja dobrego smaku- w końcu to podstawa całego naszego ogrodu! Aby uzyskać najpiękniejszy kompostownik z drewnianych sztachetek, sprawdź, czy masz następujące narzędzia i akcesoria:
- zszywacz
- kilka gwoździ
- młotek
- folia, najlepiej perforowana
- siatka do wewnętrznej ochrony
- 4 paliki o wymiarach ok. 100- 120 cm
- deski drewniane, pozyskane z wcześniejszych inicjatyw (o ile nie są farbowane) również są mile widziane
Wkopywanie drewnianych pałek
Cztery drewniane pałki powinny być wkopane na planie kwadratu bądź prostokąta- w zależności od długości desek. Jeżeli deski mają 120 cm, odlicz dokładnie taką długość na ziemi i w miejscu przecinania się punktów wkop pałkę, po jednej w każdym rogu.
Pałki należy wkopać tak, aby ich wysokość na powierzchni nie przekroczyła 1,5 metrów. Wybieraj te z solidnego, nie lakierowanego drewna:
- bukowe
- sosnowe
- dębowe
Pielęgnacja i ochrona belek
Tak jak wspominaliśmy- najlepiej pozyskać deski bez żadnego lakierowania z solidnego drewna, jeżeli natomiast wyciągacie stare deski z garażu, warto je oczyścić przed całym procesem kompostowania.
Deski, ze względu na trudną strukturę drewna, najlepiej jest oszlifować szlifierką. W ten sposób będziemy mieć pewność, że wszelkie resztki, które potencjalnie mogłyby wpłynąć na jakość kompostu, czyli odpryski farby, lakieru wymieszanego z benzyną, zostały wyeliminowane.
Aby zwiększyć odporność belek na wszelkie warunki atmosferyczne i samą masą, należy pokryć ją bezbarwnym impregnatem lub substancją zwaną pokostem lnianym, który dodatkowo chroni drewno przed wilgocią, co jest niezwykle ważne dla tego przybytku.
Przycinanie desek
Jest to ważna czynność w przypadku niewymiarowych desek, które należy skrócić. Najlepiej zrobić to szybkim i zdecydowanym ruchem, po uprzednim odmierzeniu ich długości. W ten sposób końcówki nie będą się nadto strzępić.
Mocowanie desek
Przybijanie desek do drewnianych pałek nie powinno być problematyczne z uwagi na fakt, iż zarówno deski jak pałki podtrzymujące są z tego samego materiału.
Na przymocowanie jednej deski, w zależności od grubości drewna i wytrzymałości, potrzebujesz czterech lub więcej gwoździ. Przygotuj sobie także więcej na zapas, jeżeli wbicie ich stanowiłoby problem.
Pamiętaj, żeby deski miały odstępy. ok. 10 cm, tak, aby masa kompostowa mogła swobodnie oddychać.
Deski mocujemy do pałek z trzech stron, natomiast czwarta to, jak pamiętasz, ruchoma ścianka, zabudowana odrębnie tak, aby mogła być ruchoma.
Siatka i folia perforowana
Umocowane ścianki z drewnianych desek za nami, teraz czas na przybicie siatki lub folii perforowanej do desek. W ten sposób unikniesz wilgoci, które w przypadku mokrej masy i drewnianych belek może mieć zle działanie.
Jeżeli nie wiesz, ile folii perforowanej użyć do wykonania "ścian wewnętrznych", najlepiej kupić całą rolkę, na przykład 1,5 x 10 m. Jest to typowy rozmiar, który można dostać w sklepach ogrodniczych, budowlanych i sieciówkach.
Folia perforowana, jak widać na zdjęciu, posiada małe dziurki, które umożliwiają swobodne oddychanie zarówno masie kompostowej, jak i owocom i warzywom (używana jest jako materiał na domową szklarnię podwórkową). Jeżeli zostanie Ci materiał, wykorzystaj je na swoich rabatach z owocami i warzywami do okrycia ich podczas zimniejszych dni.
Kilka ciekawych pojęć dla "kompostowego odkrywcy"
optymalna temperatura 15-17 stopni, każda powyżej podanej jest wysoka
podchodzisz aktywnie do tematu vs. pasywnie
psychrofile- opitmum 15 stopni
mezofile- optimum 30- 40 stopni
termofile- optimum 45- 65 stopni
produkt końcowy kompostowania
Zamień KORPO na KOMPOST
CEO, content manager, head of product, beneficjent- sprawdź kim jesteś w procesie tworzenia kompostu.
CEO
planowanie warunków dla procesu kompostowania
Content manager
doglądanie, egzekwowanie i regularne sprawdzanie kompostu
Head of product
dostawca wody i tlenu podczas procesu kompostowania
Beneficjent
radość z cennego podłoża i rozwoju kolejnych organizmów
Jak rozpocząć tę przygodę?
- wybierz odpowiednie miejsce, płaskie lub lekko nachylone
- w pobliżu źródła surowców
- niedaleko ujęcia wody
- zacienione i osłonięte od wiatru
na granicy działki- za zgodą sąsiad
Kompost wkracza szerokim nurtem do zabudowy jednorodzinnej, wtórują hasłom takim jak zero waste. Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego sugeruje, że dobrze prowadzony kompostownik powinien mieć zapach leśnej próchnicy, a Ministerstwo Środowiska proponuje, aby ulokować kompostownik niedaleko bzu, skutecznie niwelujący ewentualny przykry zapach wydobywający się z naturalnego nawozu.
Kilka słów o ....
- Trawie
zalecenia i uwagi:
- dodać materiały z "grupy brązowej":
1 część liści + 2 części trawy = 33:1
- kontrolować wilgotność pryzmy- świeża trawa jest zbyt mokra na kompost
- Zrębkach
zzalecenia i uwagi:
- dodać materiałów z "grupy zielonej" :
1 część zrębek + 50 części trawy = 30: 1
- zrębki suche, konieczne jest nawodnienie pryzmypowstający kompost jest ubogi w azot
- Liściach
zalecenia i uwagi:
- dodać materiały z "grupy zielonej":
1 część liści + 4 części odpadków kuchennych = 31:1
- liście suche- nawodnić pryzmę
- ziemia liściowa jest uboga w azot
Składniki masy kompostowej
Uschnięte części roślin/ igliwie
słoma i siano
zrębki i wióry
skorupki jaj
papier i karton
liście
odpadki kuchenne
skoszona trawa
fusy po kawie
owoce
chwasty
obornik i kurzak