Wybór roślin do ogrodu bywa trudną decyzją, zwłaszcza dla początkującego ogrodnika. Dlatego zapytaliśmy ekspertów, jak wybrać i gdzie kupić rośliny do ogrodu.
Nasi eksperci: Monika i Krzysztof Gaszewscy
właściciele gospodarstwa ogrodniczego www.GASZEWSCY.com
Gdzie kupić rośliny do ogrodu? Plusy i minusy zakupu z różnych miejsc.
Sklep ogrodniczy
Pierwsza odpowiedź wydaje się banalna - w sklepie ogrodniczym. Na pewno wiesz, gdzie jest najbliższy taki sklep w twojej w okolicy. Możesz tam liczyć na różnorodność roślin i akcesoriów do ogrodu. Zapewne również możesz tam łatwo zasięgnąć sensownej porady. I chociaż jest to pierwsze miejsce, jakie przychodzi do głowy ogrodnikowi, nie jest ono całkowicie pozbawione wad.
Na pewno dowiedz się, czy rośliny po dostawie nie stały za długo. Ten czas oczywiście zależy od temperatury i sposobu przechowywania. Jeśli rośliny stały na zewnątrz i minął tydzień od dostawy - lepiej zrezygnuj z zakupu. Dokładnie im się przyjrzyj. Jeśli są zwiędłe, zażółcone, opadły im kwiaty lub wyglądają na zmęczone - wstrzymaj się z zakupem. Prawdopodobnie nie były właściwie pielęgnowane.
Sklep ogrodniczy online
Opcja sprzedaży wysyłkowej roślin do ogrodu wydaje się bardzo wygodna. Pod warunkiem, że masz pewność, że towar był właściwie przechowywany, że zostanie bezpiecznie zapakowany i nie będzie zbyt długo w transporcie. Jak również, że nie zostanie przetrzymany w samochodzie w za niskiej lub zbyt wysokiej temperaturze.
Istotne jest również, czy rośliny zostaną dostarczone przez zwykłego kuriera, czy specjalistyczną firmę. Zwykły kurier prawdopodobnie nie ma warunków do przewozu roślin, Zakup roślin do ogrodu przez internet może stwarzać sporo zagrożeń dla dobrego stanu roślin. Dlatego najlepiej skorzystaj ze sprawdzonych przez siebie lub poleconych firm i nie kupuj w ciemno.
Szkółka
Jeśli zastanawiasz się, gdzie kupić rośliny do ogrodu, dobrym miejscem są także szkółki lub w gospodarstwa ogrodnicze. Są oczywiście różne typy szkółek. Na przykład takie, w których wybierzesz drzewa lub krzewy. Albo gospodarstwa, które oferują różne byliny, zioła, a także rośliny jednoroczne.
Jak wybrać rośliny do ogrodu ze szkółki? Najlepiej kieruj się długością jej działania. Wtedy prawdopodobnie personel jest doświadczony i może ci udzielić cennych porad. Zwróć uwagę na to, czy oferowany towar jest jednolity, czy raczej różnorodny. Przyjrzyj się, jakie rośliny są uprawiane i w jaki sposób. Czy w ofercie jest własny towar czy raczej dowożony. Jeśli jest dowożony - to trudno zagwarantować jego jakość. Nie wiadomo, jak rośliny były hodowane i transportowane. Jeśli miejsce jest znane i sprawdzone - możesz zdecydować się na zakup.
Załóżmy, że chcesz kupić do ogrodu lub na balkon rośliny, które są popularne. Do takich zalicza się na przykład pelargonia, surfinia czy aksamitka - gatunki o pięknych, barwnych kwiatach. Ze względu na ich popularność i niskie wymagania, możesz skorzystać z usług dowolnego gospodarstwa ogrodniczego. Jeśli szukasz roślin rzadszych i trudniejszych w uprawie, nastaw się na dłuższe poszukiwania. Nie decyduj się na zakup na szybko, w pierwszym lepszym punkcie.
Jeśli planujesz zakupy bezpośrednio w szkółce, zrezygnuj z wybrania się tam w południe. Zwłaszcza latem podczas upału. To nie tylko najgorsza pora dla ludzi, ale także dla roślin. Wybierz raczej godziny poranne lub popołudniowe. Na pewno będzie przyjemniej!
Giełda ogrodowa
Na giełdzie również możesz znaleźć wartościowe gatunki. Zwróć jednak uwagę na warunki ich przechowywania. Jeśli jest gorące lato, a towar pochodzi z wnętrz klimatyzowanych hal, rośliny przeżyją szok adaptacyjny wynikający z różnicy temperatur. Zwłaszcza te, które już mają kwiaty. To może wpłynąć na ich jakość. Na jakość roślin do ogrodu wpływają również czynniki, o których rozmawialiśmy przy okazji omawiania innych źródeł: czyli transport, warunki przechowywania i pielęgnacji.
Na pewno zwróć uwagę na sposób wystawiania roślin. Zwłaszcza na to, czy były one w folii, czy w papierowych osłonkach. Rośliny w folii nadmiernie podlewane mają tendencję do pleśnienia i gnicia. Ponieważ nie są właściwie zabezpieczone, mogą być również przygniecione lub połamane, stracić kwiaty i liście. Papierowe osłonki to na pewno lepszy wybór. To oddychający materiał i rośliny przechowywane w nim będą na pewno w dobrym stanie.
Za darmo?
Być może chcesz pozyskać rośliny za darmo. Pamiętaj przede wszystkim o tym, że nie wolno wykopywać ich w lesie! W ten sposób nie tylko łamiesz prawo, ale również naruszasz naturalne stanowiska roślin i narażasz gatunki pod ochroną.
Możesz wziąć rośliny od kogoś znajomego, z jego domu lub ogrodu. Ryzykujesz jednak, że wraz z nimi przeniesiesz do swojego ogrodu insekty, grzyby lub choroby wirusowe. Lepiej chyba jednak zdecydować się na zakup z pewnego źródła.
Jak kupić zdrowe kwiaty i krzewy?
Na co najpierw zwrócić uwagę?
Przede wszystkim upewnij się, czy wybrane przez ciebie gatunki nadają się do miejsca, w którym chcesz je posadzić. Najlepiej zadać pytania producentowi, czy roślina spełni twoje oczekiwania. To znaczy - ile urośnie w perspektywie miesięcy i lat i w jakim rodzaju gleby będzie się prawidłowo rozwijać. A także kiedy będzie miała kwiaty i jak jest poziom trudności opieki nad nią. Na przykład, czy wymaga specjalnego podlewania, nawożenia, podcinania.
Jeśli decydujesz się na wymagającą roślinę, zastanów się, czy masz przestrzeń, żeby się nią zająć. Tu warto wiedzieć, czy wymaga ona oprysków na choroby i robactwo. Być może trzeba ją przykrywać na zimę. Określ również, czy będzie ona bezpieczna dla dzieci i zwierząt.
Sadzonka czy dorosły egzemplarz?
Niewielka sadzonka z całą pewnością jest tańsza. Młoda roślina łatwiej się przyjmie, szczególnie jeśli na starcie będzie zdrowa. Na pewno jednak będzie wymagać szczególnej opieki i minie sporo czasu, zanim osiągnie wymarzoną postać i pojawią się kwiaty. Dorosły egzemplarz jest droższy, i może mieć kłopoty z przyjęciem się. Za to będzie cię cieszyć od razu niemal docelowym wyglądem i nie wymaga tylu starań.
Odpowiednia gleba, czyli jaka?
Różne rośliny mają różne wymagania glebowe. Przy zakupie ustal, czy ziemia w twoim ogrodzie spełnia warunki konieczne do prawidłowego rozwoju wybranych przez ciebie roślin. Ważnym czynnikiem jest pH gleby, czyli poziom kwasowości. Poziom pH możesz zmierzyć za pomocą kwasomierza, czy zestawu do pomiarów dostępnego w sklepach ogrodniczych. Zgodnie z ustaloną skalą, gleba kwaśna to taka, której poziom pH nie przekracza 7. Zasadowa ma pH wyższe niż 7. Natomiast gleby, których pH waha się około 7 określa się jako obojętne. Ta wiedza ma znaczenie także dlatego, że dzięki niej możesz zadecydować o ewentualnym nawożeniu.
Ważna jest wilgotność gleby - od niej również zależy, jakie rośliny mogą się przyjąć w twoim ogrodzie. Ziemię w ogrodzie możesz poprawić, dokupując dobrej jakości podłoże. Jeśli się na to zdecydujesz - nie żałuj takiego wydatku - lepiej kupić ziemię z wyższej półki.
Jakie rośliny są zdrowe?
Zdrową roślinę rozpoznasz na pierwszy rzut oka. To ta w żywym zielonym kolorze, niezwiędnięta. Korzenie powinny być widoczne. Najlepiej, żeby roślina była przekorzeniona - wtedy widać, czy korzonki nie zszarzały. Korzenie u zdrowych roślin ozdobnych mają jasny kremowy kolor. Jeśli zbrązowiały lub sczerniały to znaczy, że mogły być przelane lub przesuszone.
Przyjrzyj się, jak się prezentują kwiaty i pąki - czy nie są pożółkłe i czy nie opadają. Wyjątkiem będzie tu hibiskus i jego odmiany, który gubi kwiat w ciągu 25 godzin. Obejrzyj dokładnie sadzonkę. Jeśli nie ma w niej robactwa, nie widać plam, przebarwień i zbrązowień, roślina powinna być zdrowa.
Zapytaj o pochodzenie rośliny i jej odmiany, a także o to jaką glebę preferuje. Dowiedz się, czy trzeba ją podlewać, wiązać, okrywać na zimę. Niektóre rośliny do ogrodu mogą wymagać takiego okrycia podczas swojej pierwszej zimy, inne - co sezon. Jeszcze inne - wcale. Dowiedz się, czy wolno ją przycinać i czy trzeba usuwać stare kwiaty. Warto wiedzieć również, na jakim stanowisku powinna się znaleźć. To znaczy w cieniu, w półcieniu czy w miejscu nasłonecznionym. To bardzo ważne dla jej prawidłowego rozwoju.
Jakich błędów unikać, kupując rośliny do ogrodu?
Oczywiście unikaj kupowania wzrokiem. Każdego przyciągają barwne kwiaty, piękne krzewy i drzewa. Tacy już jesteśmy! Jeśli marzysz o oryginalnych gatunkach, dowiedz się wszystkiego o ich potrzebach. Staraj się nie dokonywać spontanicznych wyborów, jeśli nie masz takiej wiedzy. Wtedy szanse na to, że roślina będzie cię długo cieszyła, są niewielkie. A tego byśmy nie chcieli.
Inny błąd, którego łatwo uniknąć - kupujesz roślinę i nie sadzisz jej od razu do ogrodu. Pół biedy, jeśli jest w na tyle dużym pojemniku, że ma wystarczająco dużo wilgoci. To ważne szczególnie, jeśli chcesz sadzić drzewka lub krzewy. Dlatego wybieraj większe rośliny w większych pojemnikach z dużą bryłą korzeniową. Tym bardziej, jeśli decydujesz się na rośliny sezonowe.
Nie zostawiaj zakupionej rośliny na długo w samochodzie. Jeśli jest za gorąco, raczej nie uda ci się jej później uratować.
Kiedy kupować rośliny do ogrodu?
Rośliny w pojemnikach z ziemią i bryłą korzeniową możesz kupować przez cały sezon wegetacyjny. Najczęściej są to rośliny, które wyrosły w pojemniku i były parokrotnie przesadzane. Nie kupuj roślin, które zostały wykopane z gruntu i wsadzone do pojemnika.
Odmiany z gołym korzeniem kupuj późną jesienią lub wczesną wiosną, kiedy rośliny nie mają liści. Pamiętaj, że musisz je posadzić w ciągu kilku godzin.
Załóżmy, że wybierasz rośliny z bryłą korzeniową, balotowane - czyli z bryłą korzeniową zabezpieczoną jutą. Lub te kopane z gruntu. Wtedy najlepiej kupuj je i sadź w listopadzie. Tak właśnie się sadzi duże drzewa ok 12 metrów. Drzewa i krzewy, które były regularnie przesadzane w szkółce, mają prawidłowo uformowaną małą bryłę korzeniową. Im większa roślina, tym więcej razy była przesadzana w szkółce. Ten proces nazywa się ilością szkółkowań.
Jak szybko posadzić rośliny?
Po prostu - jak najszybciej! To zagwarantuje powodzenie uprawy. Najlepiej posadź swoje rośliny w ogrodzie wcześnie rano lub późnym popołudniem. Nie zajmuj się tym w samo południe - temperatura ma znaczenie przy przyjmowaniu się rośliny. Jeśli kupisz rośliny w upalnym tygodniu, posadź je w cieniu. Poczekaj kilka dni, aż upał minie. Wtedy dopiero przesadź je na właściwe stanowisko.
Zawsze po posadzeniu podlej obficie roślinę, aż do nasiąknięcia nowej ziemi. Jeśli sadzisz rośliny do pojemników, upewnij się, że mają zapewniony odpływ wody i dostęp tlenu do bryły korzeniowej. Jeśli doniczka nie ma “fabrycznie” przygotowanych otworów, zrób je. Możesz do tego użyć wiertarki lub nagrzanego pręta. Otwory powinny mieć minimum 8 mm.
Rośliny z pojemników możesz sadzić od wiosny do jesieni. Na pewno najlepiej, jeśli zaplanujesz to na wczesną wiosnę lub późną jesień, kiedy rośliny wcale nie wyglądają okazale. Dotyczy to zwłaszcza bylin, które warto kupować i sadzić w maju. Na początku maja nawet najbardziej okazała bylina jest dopiero kępką liści,
Dobra zasada, jeśli masz wątpliwości, jak wybrać rośliny do ogrodu: sprawdź zgodność z normą szkółkarską
Norma ta określa, w jakich pojemnikach powinny być hodowane rośliny i jakiej wielkości. Jak powinny być prowadzone i opisane, oraz ich cechy. Warto rzucić okiem przed zakupami, bo jak wiadomo, dodatkowa wiedza może tylko pomóc.